МОДЕЛ МАЂАРСКЕ О ПРОЈЕКТУ ДВОРАЦА И ВИЛА ОДЛИЧАН ЗА СРБИЈУ Селаковић у Будимпешти са Ханком министром културе и иновација Мађарске
БУДИМПЕШТА: Министар културе Србије Никола Селаковић и министар културе и иновација Мађарске Балаж Ханко на радном састанку у Будимпешти размотрили су могућности јачања сарадње две земље на пољу културе и истакли да односи бележе историјски врхунац, захваљујући подстицају на највишем државном нивоу, те да у том оквиру култура има посебан значај, јер без ње нема националног идентитета.
Министри су поздравили одржавање друге седнице Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске у Будимпешти, новембра 2024. године и истакли да, у складу са постигнутим договорима, постоји обострана спремност за наставак и унапређење сарадње у области културе, посебно између сродних установа, као и кроз дефинисање Програма сарадње у области културе између два министарства у наредне три године.
Министри су договорили реализацију пројекта Година културе Мађарске у Србији, као и Србије у Мађарској, те да ће у другој половини 2025. године, Србија угостити мађарске установе и уметнике, који ће представљати мађарску културу у периоду од готово шест месеци у Србији, а потом у првих шест месеци 2026. године Србија ће представљати своју културу у Мађарској.
Министри су разменили искуства о моделима културне политике две земље, представљања културног наслеђа и савременог стваралаштва домаћој и иностраној публици, будући да су мађарски музеји у последњих неколико година доживели значајно повећање броја посетилаца.
Министар Селаковић је напоменуо да је за Србију значајно и искуство Мађарске у вези са 100 капиталних инвестиција у култури, будући да је и Србија кренула у обнову музеја и инфраструктурно улагање у објекте културе и има планиране пројекте инвестиција у култури у оквиру одржавања Експа 2027. године.
Министри су разговарали и о пројекту двораца и вила у Србији, односно о моделу који је Мађарска применила кроз јавно-приватно партнерство, када је у функцију ставила велики број некада аристократских вила, двораца, који су пропадали, имајући у виду да и у нашој земљи постоји значајан број оваквих објеката којима је потребна обнова, а потом и намена.
Посебан интерес обе стране исказан је за област заштите, очувања и промоције културног наслеђа, и на том пољу је веома је важан заједнички рад и консултације надлежних установа за заштиту културних добара Србије и Мађарске.
Селаковић је захвалио мађарском колеги на позиву за учешће на самиту Западног Балкана за културу и образовање, посвећеном јачању регионалне сарадње, који ће бити реализован у фебруару 2025. године у Будимпешти, који сведочи о снажном интересу за унапређење сарадње.