ЧУВАР НЕПРОЦЕЊИВЕ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ Музеј Војводине обележио 177. рођендан
Други по величини у нашој земљи, Музеј Војводине, који у својим збиркама чува непроцењиву културну баштину и сведочи о богатој историји и традицији Војводине, прославио је јуче 177. годину постојања, започету 2024. четвртом руско-српском археолошком конференцијом „Од Урала до Балкана: контакти и конфликти у римско време и у средњем веку”, као и изложбом „Стакло”.
Према речима директорке Чарне Милинковић, сваке године, па и ове, тим Музеја Војводине је вредно радио на својим ауторским или коауторским пројектима и имао осам реализованих изложби, док је јуче отворена изложба аквизиција Музеја присаједињења „Небо и земља – Српска Војводина у срцу и души” аутора Зорана Вељановића и Димитрија Михајловића, што је био и централни догађај свечаности. Гости Музеја истовремено су могли да погледају и актуелну изложбу Милкице Поповић „Модни листови из колекције Музеја Војводине”, а у Малом салону део поставке „Бела Русија: руска емиграција у Војводини”, настале као поклон гостима – Руском козачком хору из Волгограда, али и делегацији која у понедељак стиже из три водећа музеја Руске
Федерације како би са њима потписала протокол о сарадњи.
– До краја 2024. отварамо још две изложбе: „Писма из рата” Иване Кулачин и „Александар Карађорђевић: 90 година од убиства” Веселинке Марковић, Сузане Миловановић и Александра Петијевића – додала је Чарна Милинковић. – Гостовања наших изложби у кућама сродних делатности најлепша је пракса кроз коју се остварују богате међуинституционалне сарадње, а до краја године имаћемо укупно пет. Музеј Војводине има богату издавачку делатност, те смо у овој години приредили осам нових издања. Имали смо 13 учешћа на различитим манифестацијама, где су наши стручњаци на најбољи начин презентовали богато музејско наслеђе. Одржали смо 30 предавања, која су већином била пратећи програм изложби „Стакло”, „Симболика јелена”, „Благовештенски сабор Влаха Буковца” и „У сусрет Олимпијским играма”, а следеће недеље имаћемо још два: „Мултимедијално музеолошко путовање кроз дела Милоша Црњанског” ауторке Лидије Мустеданагић и „Присаједињење Војводине Србији 1918” проф. др Мире Радојевић. У овом нашем дивном здању културе чули су се и звуци нота, те смо одржали и три концерта.
Предстоји обнова здања
Захваљујући подршци Покрајинске владе и Секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, Музеју Војводине предстоји комплетна обнова, праћена израдом тематско-експозиционог плана будуће нове сталне поставке.
– На тај начин желимо да осигурамо да Музеј Војводине остане доступан и привлачан како будућим генерацијама, тако и посетиоцима из целога света, али и да одговори на све изазове савремених музеолошких стандарда – напоменула је подсекретарка ресорног секретаријата Вера Којић, истакавши рад Чарне Милинковић, која је на челу ове институције непуна четири месеца, али су њена преданост и визија већ оставили траг.
Како је навела, у склопу изложби реализовано је 15 ауторских вођења и преко 200 педагошких програма, а у години за нама Музеј је посетило преко 35.000 љубитеља прошлости и културе. Своју комплексност, додаје, оправдавају и археолошким ископавањима у Јарковцу, Борђошу, Жабљу, Опову, Чуругу и Баранди, а могу се подичити великим бројем признања, међу којима је за ову годину највреднија Пупинова златна медаља.
С. Милачић