„The Beastbeat“, Битлси из нашег комшилука
За непуну деценију трајања група The Беатлес протресла је из корена светску музичку сцену.
Иако је свој рад званично окончала 1970. године, богато музичко наслеђе и живописне биографије Џона, Пола, Џорџа и Ринга и данас заокупљају пажњу светске јавности. Ипак, љубитељи музике чувених „Буба“ у Новом Саду имали су прилику да уживо слушају четворку која по свему подсећа на Битлсе – од инструмената, музике, одеће и фризура, само се зову The Бестбеат. Они који воле музику Битлса на њиховим концертима имају прилику да слушају Битлсе, као да им заиста ливерпулска четворка музицира уживо пред њима - визуелно и музички.
Како за „Дневник“ каже Дамјан Дашић, бас гитариста и један од оснивача бенда, група је основана 2005. године и захваљујући Битлсима имали су прилике да свирају и на местима где су „Бубе“ свирале пре пет деценија и више. Сценски наступ ове београдске четворке у потпуности подсећа на ливерпулску, јер се осим одеће и фризура води рачуна и о начину певања, оригиналном тоналитету, аранжманима, али и говору са све ливерпулским акцентом. Колико се води рачуна о што веродостојнијој реплици ливерпулских „Буба“ сведочи податак да Дамјан Пол Макартни Дашић свира бас као леворук, иако у другом бенду Магиц Бусх, где свира у сопственој улози, гитару држи као дешњак. У сваком наступу труде се да пред публику изнесу што уверљивији музичко-сценски наступ у коме љубитељ Битлса заиста може да урони у време када је тај бенд жарио светском сценом и сами постану њен део.
- Чињеница је да се ради о једном од најутицајнијих бендова 20 века, њихова музика је позната и популарна по целом свету, људи и даље имају потребу да слушају ту музику а ми чинимо ту спону да будемо медиј кроз који ће та музика да проговара. Људи на то реагују са одушевљењем. Нама је апсолутно уживање да свирамо најбоље што можемо и умемо песме бенда који највише волимо, а публика на наше концерте долази управо зато што те песме највише воли и то је једноставно добитна комбинација – појашњава Дашић.
На идеју да оснују бенд дошли су гледајући Би-Би-Сијеву емисију о “Недељи Битлса” која се одржава у Ливерпулу.
- Тада смо видели бендове који изгледају потпуно идентично као Битлси и свирају њихове песме у оригиналним аранжманима на оригиналним инструментима. Пожелео сам да такав бенд видим и овде, али сам убрзо схватио да ће то бити прилично тешко јер је већина тих бендова лоцирана у Енглеској, Америци, Јапану... Онда смо схватили да, ако већ не можемо да видимо те бендове овде, хајде да ми направимо један такав! И тако је кренула авантура са „The Беастбеат“ – каже наш Пол Макартни
Поред њега бенд чине и Владимир Бановчанин као Џон Ленон, Марко Ћалић као Џорџ Херисон и Витомир Милићевић у улози Ринга Стара. Ова четворка и сама се 2014. године нашла на фестивалу у Ливерпулу посвећеног Битлсима и свирали су баш на тој сцени на којој су гледали бендове због којих су и сами направили српски трибјут ту Битлс пројекат.
- На том фестивалу који се одржава 41 годину имали смо прилике да свирамо пред људима из целог света који који воле Битлсе. Свирали смо у Каверн клубу, у Улици Метјуз у Ливерпулу. То је клуб у којем су свирали Битлси на почетку каријере. Битлси су у Каверну свирали 292 пута, па су том клубу имали прилике да нас гледају и људи који су гледали и Битлсе. Након концерта један дека дошао је у нашао свлачионицу и рекао да је концерте Битлса пратио од 1961. године и био је одушевљен нашим наступом. То је ваљда довољан комплимент – истиче Дамјан.
Захваљујући свом сценском и музичком перформансу имали су прилике да наступају на бројним местима широм света, да забављају госте журке Памела Андерсон чији је менаџер у то време био Питер Ешер, брат глумице Џејн Ешер са којом се Пол Макартни забављао једно време. Како нам каже Дамјан, Пол Макартни је Питеру у том периоду поклонио неколико песама. Једна од њих је и “World Without Лове“ која је била у топ 10 у Енглеској средином шездесетих., а изводили су је Питер и Гордон. За наступ, а на Питерову молбу, навежбали су и извели ту песму са њим. Истиче занимљивост и да је по лику Питера Ешера настао филмски лик Остин Пауерс.
Музичка каријера у оделима Битлса дала им је прилику да упознају још значајних људи, али и свирају на занимљивим местима.
- У Ливерпулу смо упознали првог менаџера Битлса Алана Вилијамса и Фриду Кели која је била лични асистент Битлса и њиховог менаџера Брајана Епштејна. Упознали смо Марка Хадсона који је, између осталих, и продуцент Ринго Стара. Свирали смо у Палаис дес Спортс у Паризу, то је хала у којој су Битлси свирали 1965. године. Два пута смо свирали у Обертауерну у у Аустрији, то је једино место где су Битлси свирали у тој земљи и снимали филм „Хелп“. Ми смо баш свирали у том хотелу где су били одсели током снимања филма. Каријера у The Беастбеат одвела нас је и у Белорусију, Швајцарску, Белгију, Грчку, Румунију, Бугарску и цео екс ЈУ регион – наводи Дамјан Дашић.
Пет деценија након што су „Битлси“ завршили своју каријеру као бенд, њихова музика и даље привлачи нове генерације. У то су укључени и The Беастбеат који су и приликом недавног концерта у Студију М одржали концерт за децу. Ове концерте једном годишње праве у Београду. Дамјан наводи да је идеја потекла од водитеља Н1 телевизије и његовог школског друга Милоша Миловановића који их је у оквиру акције „Мала школа бонтона – како се слуша концерт“ позвао да деци представе музику Битлса.
- Концерт се одржава сваке последње суботе у јануару, брзо се распрода. Људи доводе децу и могу да виде како изгледају бендови на сцени, да доживе ту музику, а ми им припремимо 45-минутни програм у нади да ће оставити на њих утисак та музика и да се не залуде неким другим врстама музике које имају форму без садржаја. Као оцу двоје деце, мени значи да деца то прате и да знају шта је добро и шта није. А ови концерти су забава и за родитеље и за децу...
Александар Савановић