ХОЛИВУДСКИ ГЛУМЦИ ЏОН СЕВИЏ И ЛАЗАР РОКВУД ГОСТИ СОМБОРСКОГ ФИЛМСКОГ ФЕСТИВАЛА Промоција филмског издаваштва
6. Сомборски филмски фестивал који ће се одржати од 11. до 14. јула у организацији Културног центра „Лаза Костић“ представиће, осим богатог филмског програма, и пратећи програм под nazivom „Espresso у 11“ у чијем фокусу ће бити филмско издаваштво.
„Espresso у 11“ је пратећи програм колажног типа и представља наставак програма који је први пут организован на 2. Сомборском филмском фестивалу 2019. године. Замишљен је као контакт програм са гостима фестивала, са актуелним филмским темама и темама које имају везе са фестивалом. Програм воде Дејан Дабић, Горан Митић и Горан Јовановић.
У петак, 12 јула у 11 часова у башти Цафе бара дес Артес биће одржана промоција филмског издаваштва Филмског центра Србије. Тог дана фокус разговора биће на књизи Недељка Ковачића „Партизански вестерн Жике Митровића“. Аутор књиге у неколико обимних есеја рекапитулира каријеру најпродуктивнијег филмског редитеља - Жике Митровића. Творац легендарних филмова „Капетан Леши“ и „Марш на Дрину“, био је један од најзахвалнијих редитеља жанра партизанског филма, чији опус до сада никада није био предмет озбиљније критичке ревалоризације. Недељко Ковачић покушава својом књигом да покаже да је Митровићу у историји југословенског и српског филма припадало високо место.
Истог дана, у 19 часова у Свечаној сали Жупаније биће одржана промоција књиге Немање Сарача „Како сам открио Америку“ (Биографија Лазара Рајића Rockwood-a) u издању Културног центра „Лаза Костић“.
О књизи ће говорити Радослав Зеленовић, Џон Севиџ, Лазар Роквуд и Немања Сарач.
„Како сам открио Америку“ представља резултат његовог вишегодишњег истраживачко-интерпретативног рада на расветљавању живота, рада и дела Лазара Рајића Роквуда, глумца који је прешао узбудљив пут од војвођанских предела до Канаде, Сједињених Америчких Држава и других крајева света. Његова животна прича важна је не само као доказ упорности и фокусираности једног појединца да оствари свој сан и пут за који верује да му је зацртан, већ и у ширем контексту, као доказ способности сваког нашег уметника да постигне запажен успех у међународним водама. Аутор меша дискурсе из којих се обраћа, поиграва се са перспективом, фокализацијом, наративним методама и повезује лично и колективно не би ли створио јединствен поетички регистар у ком књижевни текст највише подсећа на говорни и настаје у сарадњи са самим јунаком, Лазаром Роквудом.
Промоција књиге „Посебан кадар“ (Чигоја штампа) Јелице Стојанчић биће одржана у суботу, 13. јула у 11 часова у башти Цафе бара дес Артес.
„Посебан кадар“ је легенда о легендама, прича о филмским критичарима и новинарима који су писали и пишу о покретним сликама од средине прошлог века до почетка другог миленијума. У књизи од 367 страна сабрани су есеји хроничара филма, домаћег и страног, појачани њиховим фото-портретима. Укупно су презентиране 52 личности и 49 аутора. Редакцију књиге чине Јелица Стојанчић, Татјана Њежић, Гордана Милосављевић Стојановић, Невена Матовић, Борислав Анђелић и Иван Аранђеловић. Издање је помогао Филмски центар Србије у оквиру програма „Пријатељ књиге“.
Подсећамо, предфестивалски програм биће одржан дан пред почетак фестивала, у среду, 10. јула у 18 часова пројекцијом филма „Imaginary фриендс“ и изложбом фотографија „Бата у 90 слика“. Оба програма биће одржана у Културном центру „Лаза Костић“.