moderate rain
9°C
23.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1272
usd
112.5141
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шимпрага: Процесуирање ратних злочина је испит зрелости за државу

26.08.2022. 10:48 10:51
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

ЗАГРЕБ: Процесуирање ратних злочина је испит зрелости за државу, изјавила је потпредседница хрватске владе из SDSS Ања Шимпрага поводом комеморације за цивилне жртве убијене током и након Олује у селу Плавном и његовом засеоку Грубори, поред Книна.

По разбацаним засеоцима Плавна у том периоду страдало је више од 30 цивила, а убијени су и болесни и стари. Шимпрага је рекла да неправде и зло који су се догодили хрватском становништву на овом простору почетком деведесетих не могу и не смеју бити оправдање ни за један злочин.

"Процесуирање ратних злочина није само питање истине, правде и задовољштине породица жртава, већ испит зрелости за нас и нашу државу да покаже да стоји иза речи које слушамо - да ратни злочин не застарева, да су све жртве исте и да су сви људи равноправни", поручила је.

Бол породица које су изгубиле своје најмилије повећава се сваком неправедном одлуком судова, сваком бирократском препреком у повратку те сваким изливом мржње према Србима, додала је.

"Правде још нема, а закон цјутања јачи је од части и истине", упозорила је Шимпрага и истакла да ни 27 година од Олује злочини против цивилног становништва нису процесуирани.

Подигнуто је тек неколико оптужница за ратне злочине над Србима, а суђења су резултирала с тек две осуђујуће правоснажне пресуде за злочине у Прокљану и Мандићима и злочин у Кијанима код Грачаца.

Шимпрага је истакла да историја на може променити ни вратити мртве, али можемо, казала је, вратити живот у напуштена села. Изразила је уверење да је почетак конкретних радова на ревитализацији Грубора на видику и да ће се следеће године на ову тужну годишњицу видети прво светло у првој од обновљених кућа.

Она се присетила и хрватских жртава Шкабрње и осталих места где су током деведесетих убијани Хрвати.

Посланик и председник Српског народног вијећа (СНВ) Милорад Пуповац навео је да је ова бројка од тридесетак убијених током и након Олује нажалост уобичајена за подручја Лике, Далмације, Кордуна и Баније.

"Овако грозан масакр великог броја људи не сме служити никоме као повод за ширење мржње, али нити као повод за прећуткивање да је злочин почињен и избегавање моралне одговорности", поручио је Пуповац, пренела је Хина.

Пуповац каже да нерешена питања ратних злочина нарушавају однос Хрватске и Србије

Говорећи о злочинима у Груборима рекао је да упркос обећањима цивилне и полицијске власти тог подручја нису провеле истрагу нити обрадиле и сачувале место злочина.

Хрватски и хашки судови установили су да је злочин почињен и да су га починили припадници АТЈ Лучко, али све је правосудно завршило ослобађајућим пресудама због недостатка доказа.

Пуповац је навео да је пре две године направљен важан корак према помирењу и грађењу бољих хрватско-српских односа, али да нерешена питања ратних злочина у односима Хрватске и Србије, "као што видимо, чујемо и знамо", додао је, озбиљно нарушавају оно што је постигнуто.

Миљавац: Ситуација са оптужницама веома опасна

У Хрватској се не стишава бура око потврђене оптужнице Србије против четворице хрватских пилота за ратне злочине почињене у акцији Олуја, почетком августа 1995., и најављеног подношења кривичних пријава против адмирала Давора Домазета Лоше, бригадира Илије Маричића и генерала Павла Миљавца.

Председник Српског народног вијећа (СНВ) Милорад Пуповац поручио је јуче да, ако Хрватска није сама предузела ништа да процесуира све злочине, тешко је приговарати онима који имају интереса да то учине, пренео је хрватски портал Индекс.

Пуповац је то изјавио након што је влада поручила да ће стати у одбрану хрватских официра, а председник Хрватске Зоран Милановић изјавио да Србија нема право да подиже такве оптужнице и да оне, како је навео, газе, уништавају и проституишу односе Хрватске и Србије.

Генерал Миљавац, чије се име нашло на попису најављених кривичних пријава, за загребачку Н1 тв. је раније казао да је то удар на државу, а за РТЛ да је ова ситуација "врло опасна".

“Ако стварно дође до тих оптужница онда је очито да су пилоти послужили као трансмисија да се дође до највишег дела Штаба, до штапског оперативног тима који је тада водио операцију. Нема покојног Шушка, нема Червенка, нема Туђмана. Притисак је да на сам врх који је био на челу операције. Ако би се ти људи случајно осудили - то је врло опасно јер операција не може бити чиста јер је практично злочиначка и онда је питање како је операција настала”, рекао је Миљавац за РТЛ.

Казао је и да би највероватније оптужили Туђмана и Шушка да су живи. На питање како су уопште дошли до њега, Миљавац је одговорио:

“По неким информацијама, нажалост неки од пилота су узели адвокате у Србији и када се испитивало како је операција текла, рекли су да су добили налог од више инстанце. Врло лако се онда дође до више инстанце. Адмирал Домазет Лошо тада је био начелник обавештајне управе”.

Упитан за коментар шта мисли о томе да у овако сложеној ситуацији неко сам узима адвоката и да нема стратегије и плана, Миљавац истиче да мисли да је то доста опасно.

“Мислим да је то доста опасно и да се цела прича може развући годинама. Свака реч и све што ће се сабирати може се искористити за даље поступке и нема практично краја ако би се то отворило тако”, рекао је Миљавац за РТЛ.

Пише:
Пошаљите коментар