У РЕНОВИРАНО ЗДАЊЕ средњошколског дома „Бранково Коло” УСЕЛИЋЕ СЕ 409 УЧЕНИКА
Од два средњошколска дома у нашем граду, једино здање које прихвата и мушку и женску децу јесте „Бранково коло”.
Иако су тренутно због летњег распуста собе празне у Улици епископа Висариона 3, на тој адреси обављају се сви важни послови, након којих ће 409 ученика новосадских школа спремно дочекати 1. септембар.
– Усељење 219 дечака и 190 девојчица је, као и сваке године, 31. августа, а до тада ће све бити спремно – наводи помоћник директора Предраг Гајић. – Било је укупно чак 546 пријава: 304 девојчица има просек 4,67, а 242 дечака 4,49, што значи да су наша деца веома добра и вредна и да се труде да буду станари ове установе.
Прича о дисциплини домаца много је боља него што људи иначе мисле, с обзиром на негативну перцепцију када је реч о понашању средњошколаца. Наш саговорник наводи да су ученици заиста врхунски, те да у последње три године нико није избачен, нити је покренут иједан дисциплински поступак.
– Деца су добра, знају да то њихово место чека много вршњака, па зато немамо проблема – истакао је Гајић. – У рад је укључено 17 васпитача, који су организовали исти број група, девет мушких и осам женских. Они их у сваком смислу обучавају и спремају за живот, јер су им током пет дана у седмици својеврсна замена за родитеље.
– Постоји све већа потреба за домовима у Новом Саду, пре свега због саобраћаја, јер нам долазе деца из целе Војводине, али и због тешког материјалног стања појединих породица. На конкурсу се чак 35 бодова може добити преко успеха у школи, а тек пет на материјално стање. Ученици могу повећати своје шансе уколико донесу дипломе са републичког или међународног такмичења, али само са оног које се налази у календару такмичења Министарства просвете, због чега су многа деца оштећена. Толико је врхунских спортиста прошло кроз дом, али њихов успех није разматран – каже Гајић, наводећи само неке: рвача Рефика Мемишевића, стрелкињу Аранку Биндер, фудбалере Марка Пантелића, Живана Љуковчана, Милоша Красића...
Раније су у дому боравили студенти из целе бивше Југославије, али и они из несврстаних земаља, па су у Улици епископа Висариона могли често да се сретну и Арапи и Африканци, а сада се он током јула претвара у хостел, каже помоћник директора Предраг Гајић.
– Током ове године угостили смо учеснике Европског парламента младих и остварили 300 ноћења, а радимо и за време Егзита још од 2002. године – додаје Гајић. – Имамо веома добру сарадњу са једном агенцијом већ 17 година и преко ње најчешће долазе Словенци, који су одлични гости.
Тврди да током четири дана фестивала спремачице немају много посла јер су привремени станари уредни, а проблеме нису имали ни са Енглезима, као и ни са једним „селебритијем” који није толико познат домаћој јавности.
– Гост у нашем дому био је и сестрић некадашњег градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга – каже Гајић и напомиње да није уопште знао да пред њим стоји рођак оснивача чувене софтверске и финансијске компаније „Блумберг”. – Момак је, иначе, главни на берзи у Сингапуру. Преко Рима, кренуо је овамо и нису му стигле ствари. Ја сам му чак дао своју мајицу да има да се пресвуче. Када га видиш тако са јапанкама и флашицом воде, ко би рекао да има милијарде долара на рачуну.
Овог лета, у Дому ученика средњих школа „Бранково коло” догодило се много тога лепог, те је тако недавно завршена целокупна фасада на оба објекта. Први финансијер овог пројекта било је Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а након њих укључила се и Влада АП Војводине, која је дала за комплетну фасаду 26 милиона динара.
– Фасада је урађена по принципима енергетске ефикасности и завршена је пре рока – каже Гајић. – Много тога је реновирано у последње три године, попут новог крова у мушкој и дела крова у женској згради. Урађена су комплетна купатила у мушкој згради. Оно што нам фали јесу заједничке просторије, јер имамо само малу библиотеку и две ноћне учионице за девојчице. Немамо ни фискултурну салу, већ морамо да идемо у Саобраћајну школу. Кухиња је врхунска, ко год дође, одушеви се, али потребна нам је нова техника по стандардима, да магацини буду близу кухиње, а не да намирнице носимо кроз двориште, као што то сада чинимо. Планирамо ускоро да вратимо шведски сто јер нам је то најисплативији начин исхране, а и тада деца чешће долазе на доручак.
Текст и фото: А. Чегар