Од јануара у Новом Саду осам нових предшколских установа
Већином гласова Скупштина града је на данашњој седници одобрила план да се Предшколска установа „Радосно детињство“ подели на осам мањих установа, што би, по речима члана Градског већа за образовање мр Владимира Јелића, требало да се догоди почетком наредне године.
Уједно, одборници су први пут радили у потпуно информатизованом систему вођења седнице.
Пред седницу у изјави новинарима, а касније и за скупштинском говорницом, Јелић је истакао да је „Радосно детињство“ највећа таква установа на Балкану, са 663 групе у којима је 16.000 деце, да располаже са 69 објеката и да има више од 1.800 запослених.
– Подела на осам установа није само усаглашавање са законом, који предвиђа да установе могу имати најмање пет, а највише 100 група, него је просто било потреба, ради ефикаснијег рада предшколске установе као целине, да се подели на осам делова јер ће тако Град лакше контролисати њихов рад – казао је Јелић. – Те реформе не подразумевају повећање броја запослених, он остаје исти, маса плата је потпуно иста, него подразумевају да се укину нека руководећа места пословних јединица, а таквих је било десет, а уместо њих добићемо осам нових директора установа.
Он је потврдио да ће нових осам директора, који ће бити бирани на јавном конкурсу, имати плате од око 50.000 динара, што је 20 одсто више него што их сада прима десет руководилаца пословних јединица. Ипак, како је рекао, пошто се укидају радна места поменутих рууководилаца, износ масе зарада неће се мењати.
– Сматрамо да ће тај нови начин организације бити много ефикаснији него што је био до сада и да ћемо прве резултате видети наредне године, с обзиром на то да ће та подела заживети од јануара 2018. – истакао је Јелић.
Конкурс за упис деце остаје централизован као и до сада. По Јелићевим речима, једна од осам установа ће у име свих расписати конкурс и родитељи ће и даље пријављивати децу на једном месту.
– Имаћемо и даље две кухиње које ће снабдевати храном осам установа, јер очекујемо, пошто ће Град издвојити 50 милиона динара ребалансом buyеta, а и Покрајина је издвојила 50 милиона за наредну годину, да ће до средине следеће године коначно прорадити централна кухиња, чиме ће престати да раде постојеће две кухиње, а радници који су тамо радили, радиће у централној. Централна кухиња ће бити заиста модеран објекат, с европским стандардима, који ће дневно моћи да дистрибуира 40.000 оброка, што ће бити сасвим довољно за тих осам установа, а моћи ће да се сналази и на тржишту – рекао је мр Владимир Јелић.
Како је напоменуо, prеthodnih година отворени су нови вртићи у Радничкој 20, у Петроварадину и на Фештеру у Ветернику, чиме су створене нове 44 групе, односно око 1.000 деце добило је место у ПУ „Радосно детињство“. Он је додао и да Град субвенционише око 2.000 деце која бораве у приватним вртићима.
– Ипак, поред свега тога, и даље ће у септембру око 1.000 деце бити на листи чекања. Разлог је што Нови Сад расте и развија се и сваке године нам пристиже све већи број деце, што је добра вест. Тако ћемо неке постојеће објекте реновирати, оспособити, а свакодневно стижу захтеви за добијање дозоволе за рад приватних вртића, који ће и даље наставити да се субвенционишу. Очекујем да наредне године, уколико се отвори довољно приватних вртића и уколико успе наш план санације постојећих објеката, нећемо имати листу чекања – закључио је Јелић.
Председник Скупштине града Здравко Јелушић у изјави новинарима рекао је да је очекивано да реформа Предшколске установе буде приказана као стварање нових директорских места, уместо да је то законска обавеза.
– То је први корак ка томе и искрено се надамо да ће последице тога бити ефикаснији и бољи рад установа предшколског образовања – казао је Јелушић.
Међутим, опозиција, у виду одборника СРС-а, Покрета „Доста је било“ и ДС-а, критиковала је такву одлуку, замерајући да „нема података о томе да ће нова организација бити јефтинија“. Сумње су биле упућене на начин функционисања и логистику, начин руковођења, квалитет смештаја и услуге...
На те критике одговорио је Владимир Јелић, објаснивши да је у питању непрецизна одлука, пошто је на наредним седницама потребно усвојити још оснивачких аката, статута и других докумената који ће дефинистаи односе нових установа. Он је рекао и да у држави и граду нема новца за повећања плата запосленима у „Радосном детињству“. Јелић је нагласио и да Град има мање трошкове за субвенције приватним вртићима него „Радосном детињству“ те је то разлог што се не улаже у изградњу нових вртића.
Измена плана пословања „Водовода и канализације“ за текућу годину била је прилика да поново из опозиције критикују пословање, док је из власти контраргументима брањена пословна политика. Од дугорочних планова „Пута“, ЈГСП „Нови Сад“ и „Паркинг-сервиса“ опозиција је благонаклоно окарактерисала једино план последњег. Заједничка замерка била је да су пуни општих места. Усвојени су овогодишњи програми и планови здравствених установа чији је оснивач Град, а највише се расправљало о Дому здравља, где је из опозиције наглашена тешка ситуација у тој установи, док је из власти поручено да грађани немају разлога за бригу и да је рад установе задовољавајући. Одборници су усвојили и извештаје о раду установа културе за прошлу годину.
У последњој тачки дневног реда бавила се кадровима у градским предузећима и установама, а углавном су, због истека мандата, измењени су чланови, поједини или сви, надзорних одбора „Тржнице“, ГСП-а, „Стеријиног позорја“, где је промењен и Управни одбор, и Туристичке организације Новог Сада.
С. Крстић
Јелушић: Потпуно дигитализована Скупштина
Председник Скупштине града Здравко Јелушић је истакао, 21. седница градског парламента у овој години издваја се од prеthodnih по нечему специфичном за Нови Сад.
– Ова седница је по нечему специфична: пуштен је у рад информациони систем, какав не постоји у Србији и окружењу, и тиме треба да јасно покажемо, пошто ће рад Скупштине бити потпуно дигитализован, да је Нови Сад град ИТ сектора и верујем и да ће друге скупштине у земљи прећи на такав систем рада – нагласио је Јелушић.
Говорећи о дневном реду седнице, прецизније – о дугорочним плановима ЈКП „Пут“, ЈГСП „Нови Сад“ и ЈКП „Паркинг-сервис“, Јелушић је напоменуо да је тешко направити план за десет година уколико окружење није припремљено за то. Ипак, то је, по њему, почетак креирања свести код руководилаца јавних предузећа да размишљају дугорочно, и за следећу седницу је најавио планове и осталих предузећа.
– Тешко је направити план за десет година унапред, нарочито кад немате јасне визије и смернице од виших нивоа власти како да се понашате у том периоду. Од нечега морамо почети, за све је потребно време, и надам се да ћемо за две-три године бити у прилици да имамо јасне принципе и јасне смернице развоја комуналног сектора града – закључио је Јелушић.