Od januara u Novom Sadu osam novih predškolskih ustanova
Većinom glasova Skupština grada je na današnjoj sednici odobrila plan da se Predškolska ustanova „Radosno detinjstvo“ podeli na osam manjih ustanova, što bi, po rečima člana Gradskog veća za obrazovanje mr Vladimira Jelića, trebalo da se dogodi početkom naredne godine.
Ujedno, odbornici su prvi put radili u potpuno informatizovanom sistemu vođenja sednice.
Pred sednicu u izjavi novinarima, a kasnije i za skupštinskom govornicom, Jelić je istakao da je „Radosno detinjstvo“ najveća takva ustanova na Balkanu, sa 663 grupe u kojima je 16.000 dece, da raspolaže sa 69 objekata i da ima više od 1.800 zaposlenih.
– Podela na osam ustanova nije samo usaglašavanje sa zakonom, koji predviđa da ustanove mogu imati najmanje pet, a najviše 100 grupa, nego je prosto bilo potreba, radi efikasnijeg rada predškolske ustanove kao celine, da se podeli na osam delova jer će tako Grad lakše kontrolisati njihov rad – kazao je Jelić. – Te reforme ne podrazumevaju povećanje broja zaposlenih, on ostaje isti, masa plata je potpuno ista, nego podrazumevaju da se ukinu neka rukovodeća mesta poslovnih jedinica, a takvih je bilo deset, a umesto njih dobićemo osam novih direktora ustanova.
On je potvrdio da će novih osam direktora, koji će biti birani na javnom konkursu, imati plate od oko 50.000 dinara, što je 20 odsto više nego što ih sada prima deset rukovodilaca poslovnih jedinica. Ipak, kako je rekao, pošto se ukidaju radna mesta pomenutih ruukovodilaca, iznos mase zarada neće se menjati.
– Smatramo da će taj novi način organizacije biti mnogo efikasniji nego što je bio do sada i da ćemo prve rezultate videti naredne godine, s obzirom na to da će ta podela zaživeti od januara 2018. – istakao je Jelić.
Konkurs za upis dece ostaje centralizovan kao i do sada. Po Jelićevim rečima, jedna od osam ustanova će u ime svih raspisati konkurs i roditelji će i dalje prijavljivati decu na jednom mestu.
– Imaćemo i dalje dve kuhinje koje će snabdevati hranom osam ustanova, jer očekujemo, pošto će Grad izdvojiti 50 miliona dinara rebalansom buyeta, a i Pokrajina je izdvojila 50 miliona za narednu godinu, da će do sredine sledeće godine konačno proraditi centralna kuhinja, čime će prestati da rade postojeće dve kuhinje, a radnici koji su tamo radili, radiće u centralnoj. Centralna kuhinja će biti zaista moderan objekat, s evropskim standardima, koji će dnevno moći da distribuira 40.000 obroka, što će biti sasvim dovoljno za tih osam ustanova, a moći će da se snalazi i na tržištu – rekao je mr Vladimir Jelić.
Kako je napomenuo, prethodnih godina otvoreni su novi vrtići u Radničkoj 20, u Petrovaradinu i na Fešteru u Veterniku, čime su stvorene nove 44 grupe, odnosno oko 1.000 dece dobilo je mesto u PU „Radosno detinjstvo“. On je dodao i da Grad subvencioniše oko 2.000 dece koja borave u privatnim vrtićima.
– Ipak, pored svega toga, i dalje će u septembru oko 1.000 dece biti na listi čekanja. Razlog je što Novi Sad raste i razvija se i svake godine nam pristiže sve veći broj dece, što je dobra vest. Tako ćemo neke postojeće objekte renovirati, osposobiti, a svakodnevno stižu zahtevi za dobijanje dozovole za rad privatnih vrtića, koji će i dalje nastaviti da se subvencionišu. Očekujem da naredne godine, ukoliko se otvori dovoljno privatnih vrtića i ukoliko uspe naš plan sanacije postojećih objekata, nećemo imati listu čekanja – zaključio je Jelić.
Predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić u izjavi novinarima rekao je da je očekivano da reforma Predškolske ustanove bude prikazana kao stvaranje novih direktorskih mesta, umesto da je to zakonska obaveza.
– To je prvi korak ka tome i iskreno se nadamo da će posledice toga biti efikasniji i bolji rad ustanova predškolskog obrazovanja – kazao je Jelušić.
Međutim, opozicija, u vidu odbornika SRS-a, Pokreta „Dosta je bilo“ i DS-a, kritikovala je takvu odluku, zamerajući da „nema podataka o tome da će nova organizacija biti jeftinija“. Sumnje su bile upućene na način funkcionisanja i logistiku, način rukovođenja, kvalitet smeštaja i usluge...
Na te kritike odgovorio je Vladimir Jelić, objasnivši da je u pitanju neprecizna odluka, pošto je na narednim sednicama potrebno usvojiti još osnivačkih akata, statuta i drugih dokumenata koji će definistai odnose novih ustanova. On je rekao i da u državi i gradu nema novca za povećanja plata zaposlenima u „Radosnom detinjstvu“. Jelić je naglasio i da Grad ima manje troškove za subvencije privatnim vrtićima nego „Radosnom detinjstvu“ te je to razlog što se ne ulaže u izgradnju novih vrtića.
Izmena plana poslovanja „Vodovoda i kanalizacije“ za tekuću godinu bila je prilika da ponovo iz opozicije kritikuju poslovanje, dok je iz vlasti kontrargumentima branjena poslovna politika. Od dugoročnih planova „Puta“, JGSP „Novi Sad“ i „Parking-servisa“ opozicija je blagonaklono okarakterisala jedino plan poslednjeg. Zajednička zamerka bila je da su puni opštih mesta. Usvojeni su ovogodišnji programi i planovi zdravstvenih ustanova čiji je osnivač Grad, a najviše se raspravljalo o Domu zdravlja, gde je iz opozicije naglašena teška situacija u toj ustanovi, dok je iz vlasti poručeno da građani nemaju razloga za brigu i da je rad ustanove zadovoljavajući. Odbornici su usvojili i izveštaje o radu ustanova kulture za prošlu godinu.
U poslednjoj tački dnevnog reda bavila se kadrovima u gradskim preduzećima i ustanovama, a uglavnom su, zbog isteka mandata, izmenjeni su članovi, pojedini ili svi, nadzornih odbora „Tržnice“, GSP-a, „Sterijinog pozorja“, gde je promenjen i Upravni odbor, i Turističke organizacije Novog Sada.
S. Krstić
Jelušić: Potpuno digitalizovana Skupština
Predsednik Skupštine grada Zdravko Jelušić je istakao, 21. sednica gradskog parlamenta u ovoj godini izdvaja se od prethodnih po nečemu specifičnom za Novi Sad.
– Ova sednica je po nečemu specifična: pušten je u rad informacioni sistem, kakav ne postoji u Srbiji i okruženju, i time treba da jasno pokažemo, pošto će rad Skupštine biti potpuno digitalizovan, da je Novi Sad grad IT sektora i verujem i da će druge skupštine u zemlji preći na takav sistem rada – naglasio je Jelušić.
Govoreći o dnevnom redu sednice, preciznije – o dugoročnim planovima JKP „Put“, JGSP „Novi Sad“ i JKP „Parking-servis“, Jelušić je napomenuo da je teško napraviti plan za deset godina ukoliko okruženje nije pripremljeno za to. Ipak, to je, po njemu, početak kreiranja svesti kod rukovodilaca javnih preduzeća da razmišljaju dugoročno, i za sledeću sednicu je najavio planove i ostalih preduzeća.
– Teško je napraviti plan za deset godina unapred, naročito kad nemate jasne vizije i smernice od viših nivoa vlasti kako da se ponašate u tom periodu. Od nečega moramo početi, za sve je potrebno vreme, i nadam se da ćemo za dve-tri godine biti u prilici da imamo jasne principe i jasne smernice razvoja komunalnog sektora grada – zaključio je Jelušić.