Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kiša stala, Sava raste, nasipi spremni

16.05.2019. 08:35 08:37
Piše:
Izvor: Tanjug

Kiša koja je padala skoro neprekidno dva dana skoro je sasvim prestala.

Ipak, i pored toga što se sunce probija kroz oblake, Srbija nije izašla iz kišnog perioda i hladnog vremena, upozoravaju meteorolozi. Prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, sutra će biti promenljivo oblačno i toplije, na severu suvo, u ostalim krajevima mestimično s kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom. Za vikend uglavnom sunčano i još toplije. U nedelju krajem dana naoblačenje sa zapada koje će uveče i tokom noći usloviti kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom. Od ponedeljka promenljivo s lokalnom pojavom kiše i pljuskova sa grmljavinom i temperaturom u manjem padu.

Srbija je danas spremnija i bezbednija da se suoči s elementarnim nepogodama, izjavio je  direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević na godišnjicu poplava u Srbiji 2014. godine.

- Nebezbedna i nespremna, ali bezbednija i spremnija svakako nego 2014. godine - rekao je Blagojević za TV Prva i naglasio da je u proteklih pet godina urađen veliki posao na planu prevencije, da su obnovljeni brojni postojeći objekti na vodotokovima, ali i da su izgrađeni novi.

- Opredeljeno je oko 100 miliona evra, i od toga je polovina uložena u izgradnju potpuno novih objekata, a polovina u obnovu i jačanje postojeće infrastrukture - naglasio je Blagojević i podsetio na to da su urađene nove obaloutvrde, ojačani i povišeni nasipi, izgrađeni novi nasipi, pojačane i izgrađene nove brane, novi mobilni sistemi za zaštitu od plavljenja.

- Kada govorimo o preventivnoj infrastrukturi, ona bi danas bila jedan od važnih faktora manjeg rizika čak i kada bi se ponovile poplave. Šteta bi bila svakako, jer su to bile katastrofalne poplave, ali bi šteta bila manja - pojasnio je Blagojević.


U Banjaluci ukinuta vanredna situacija

Banjalučki Štab za vanredne situacije sa gradonačelnikom Igorom Radojičićem na čelu ukinuo je vanrednu situaciju zbog znatne stabilizacije vodostaja reka Vrbas i Vrbanja u šest banjalučkih naselja. Prema odluci Štaba, ovom odlukom povučena je i odluka o obustavljanju nastave u školama i vrtićima. Civilnoj zaštiti je naložen pojačan nadzor u naseljima uz korita Vrbanje i Vrbasa, budući da se u akumulaciju Hidroelektrane „Bočac“ još beleži značajan priliv vode zbog obilnih padavina, ali, kako se procenjuje, bez značajnijeg podizanja vodostoja ovih reka.


Prema njegovim rečima, sistem sada potpuno drugačije funkcioniše, drugačija je i bolja komunikacija i koordinacija svih aktera koji su uključeni u reagovanje. Poplave su, podsetio je, 2014. godine zatekle Srbiju jer nije imala sistem koji je spreman da odgovori na ogromne potrebe ljudi koje su nastale usped poplava.

Upitan šta donosi novi Zakon o upravljanju rizikom od elemantarnih nepogoda, on je rekao da su definisane sve aktivnosti koje nadležni organi moraju da sprovedu u cilju prevencije i jačanja kapaciteta za prevenciju.

- Postoji obaveza izrade procene rizika i izrade plana smanjenja rizika za svaku lokalnu samoupravu. Na sistemski način se uređuje cela oblast i kada je reč upravljanju rizikom i upravljanju vanrednim situacijama - zaključio je Blagojević.

Inače, vodostaji na Mlavi, Peku i Timoku do danas su u porastu i kreću se iznad granice redovne odbrane od poplava. Vodostaji na Savi će naredna tri dana biti u porastu sa prevazilaženjem granice redovne odbrane od poplava kod Šapca danas i približavanjem granici vanredne odbrane od poplava sutra i prekosutra, kažu u RHMZ.

Vodostaj Dunava je u manjem porastu i stagnaciji sa tendencijom porasta naredna tri dana. Vodostaj Tise je u manjem opadanju sa tendencijom manjeg opadanja naredna tri dana. Vodostaj Save je u umerenom porastu sa tendencijom većeg porasta naredna tri dana. Vodostaj Velike Morave je u porastu sa tendencijom porasta naredni dan. Srećom vodostaj na Dunavu, Tisi i Velikoj Moravi je u domenu srednje niskih, dok je  na Savi u domenu srednje visokih vrednosti za maj.

Manje reke i slivovi u Srbiji uglavnom su u stagnaciji i opadanju, a ta tendencija biće i narednih dana. U porastu su samo Mlava, Pek, Beli i Crni Timok, Toplica, Jablanica i Veternica, u stagnaciji su Rasina, Pusta, Crnica, Lepenica, Resava, Kubršnica, Jasenica, Tamnava i Jadar, a u opadanju Kolbara, Ub i Ljig. Do petka RHMZ prognozira da će sve ove reke i slivovi biti u opadanju.

Hidrološka situacija u pojedinim delovima Bosne i Hercegovine i Hrvatske i dalje je vanredna zbog visokog vodostaja Une, Sane i Korane. Kako prenose mediji iz Republike Srpske, tamošnja Civilna zaštita fokusirana je na sliv Une i Sane, koje su trenutno iznad kote vanredne odbrane od poplave.

I. Radoičić

Autor:
Pošaljite komentar