light rain
6°C
24.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1272
usd
112.5141
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шанса за 1.300 окривљених да се искупе пре суда

20.11.2017. 08:57 09:00
Пише:
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Ове године на подручју које покрива новосадско Основно тужилаштво има око три завршена предмета дневно такозваног опортунитета према окривљенима, што значи да толико поступка није ни стигло до суда. У исто време, по наредби поменутог тужилаштва у буџет је уплаћено око 23 милиона динара.

„Одлагање кривичног гоњења значи да се кривични поступак неће водити, уколико лице које је осумњичено да је починило кривично дело за које је прописана казна затвора до пет година, изврши по наредби тужиоца у прописаном року једну од прописаних мера“, објашњава за “Дневник” заменик Основног тужиоца у Новом Саду Мирјана Пековић.

„Ово је врло интересантна одредба којом се фактички не води поступак. Странци, односно, осумњиченом се пружа још једна шанса да се поправи и да отклони неке последице и при томе још неће имати извод из казнене евиденције“, наводи наша саговорница.

Пековић каже да у овим случајевима могу да се отклањају последице настале извршењем кривичног дела, да се уплаћују у хуманатарне сврхе одређени новчании износи, да се  окривљени подвргава психосоцијалном третману или, у одређеним случајевима, да плати доспеле обавезе издржавања. Постоји и опција да се упућује на хуманитарни рад. Закон тачно прописује које су то обавезе. На пример, особа може да се подвргне и третману одвикавања од алкохола у поступку лечења. Све су то неке активнсти које заправо значе да поступка неће бити уколилико лице поступи по наредби тужилаштва и изврши оно што је наложено. Наредба тужилаштва се извршава у одређеном року, који никада не може бити дужи од једне године.


Највише за хуманитарне намене



Заменик Основног тужиоца у Новом Саду Мирјана Пековић каже да има највише има мера уплата у хуманитане сврхе.



„Имамо доста случајева где имамо меру да се уплати новац уз још неку меру, рецимо да се обави друштвено користан рад. Некад ми сматрамо да није на родитељу да плати за дете, поготово ако је пунолетно, па лице обавежемо да обави друштвено користан рад и ту је ограничено колико часова се може овако одрађивати мера. Ваља напоменути да није потребна сагласност оштећеног да би се  тужилаштво определило за  овакву меру. Закон на то не обавезује. Иначе, неретко се деси да се осумњичени и оштећени у међувремену измире.  Оштећени нема право жалбе, али га тужилаштво обавешава о својој одлуци. Занимљив је и података  да поред свега, око једне петине окривљених не изврши наредбу, па се против њих на крају спроводи поступак.“  


Када се једном за конкретно кривично дело одложи кривично гоњење и када осумњичени поступи по тој наредби, доноси се решење којим се одбацује кривична пријава и по њој се исто лице по том идентичном случају не може бити поново гоњено. Правило је да држава пружа шансу једном на овај начин и да се  против одређеног лица не води кривични поступак. У изузетним случајевима, а обично за она дела која се чине из нехата, могло би се у неким случајевима да се за неко друго нехатно дело пружи иста могућност, али веома ретко. Примера рада, ако након саобраћајке из нехата, уследи рецимо неовлашћено држање веома мале количине наркотика (марихуане), какве се затичу на музичким манифестацијама.

Заменик Основног тужиоца у Новом Саду Мирјана Пековић каже да се ипак, у принципу начело опортунитета примењује у једном случају. - Води се посебна евиденција свих лица према којима је примењен опортунитет и ми о томе обавештаамо највише тужилаштво, значи  - републичко, које има о овоме евиденцију. Опортунитет значи да поступак никад неће ни стићи до суда, све почиње и завршава се у тужилаштву, јер се ради о дискреционом праву тужилаштва - наглашава она.  По новом Законику о кривичном поступку реч је о делима за које су запрећено до пет година затвора, а најчешче се  на подучју Основног тужилаштва ради о саобраћајним незгодама из нехата, недавању издржавања ( при чему се налаже окривљеном да плати износ у одређеном року), фалсификовању исправа и угрожавању сигурности.

Код насиља у породици се врло рестриктивно примењује овај институт и то готово по правилу у случају кад се иде на психосоцијални третман као врло специфична мера извршења, која се спроводи тако да се лице упућује у посебну службу Центра за социјални рад на пример за партнерско насиље, где се изврилац кроз разне радионице одвикава од насилног решавања конфликта. - Од 1. јанура, имали смо укупно оваквих 1.351 предмета у раду , од којих су завршена 902 до 13. новембра решено, на тај начин што је донета наредба, спроведена, поступљено по њима и одбачена су те кривичне пријаве - каже Мирјана Пековић.

То се односи на око педестак различитих дела од којих су начешћа угрожавање јавног саобраћаја из нехата али без присуства алкохола, обичне крађе, недавање издражавања , угрожавање сигурности и лаке телесне повреде као и изазивање опште опасносте из нехата које је најчешће у вези с догађајима у којима  пас познатог власника уједе некога.

М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар