СРБИЈА ЗАДРЖАЛА КРЕДИТНИ РЕЈТИНГ Стабилни изгледи за његово даље ПОВЕЋАЊЕ уз умерен ниво ЈАВНОГ ДУГА
БЕОГРАД: Рејтинг агенција Стандард & Поор’с донела је одлуку да задржи кредитни рејтинг Републике Србије на нивоу BB+, уз стабилне изгледе за његово даље повећање.
Тиме се Србија и даље налази на корак до добијања инвестиционог рејтинга, упркос неповољним ефектима сукоба у Украјини, успоравању екстерне тражње, као и још увек високој, мада опадајућој, глобалној инфлацији, саопштила је Народна банка Србије (НБС).
Оцене рејтинг агенција, уз опадајућу путању инфлације, потврђују исправност наших одлука да референтну каматну стопу повећавамо постепено и одмерено. Одлука додатно потврђује значај рекордних девизних резерви за увођење земље у инвестициони рејтинг, као и значај релативне стабилности курса динара према евру за укупан пословни амбијент у земљи, казала је гувернер НБС Јоргованка Табаковић.
У свом извештају агенција Стандард & Поор’с посебно истиче да је рејтинг Србије подржан умереним нивоом јавног дуга и кредибилним оквиром монетарне политике.
Инфлација ће значајно пасти од 2024. године, захваљујући и кредибилитету Народне банке Србије, чврстој монетарној политици и стабилном курсу динара према евру.
У извештају је наведено и да ће инфлација ући у границе циљаног коридора Народне банке Србије од 3,0 ± 1,5% у другој половини 2024. године.
Такође, банкарски сектор у Србији је добро капитализован, профитабилан и ликвидан.
У јуну је показатељ адекватности капитала на нивоу банкарског система износио јака 22,3 одсто, док је учешће проблематичних кредита достигло историјски минимум од 3,0 одсто.
Учешће дефицита текућег рачуна платног биланса у брутом домаћем производу биће више него двоструко ниже него у prеthodnoj години, а нето приливи страних директних инвестиција вишеструко га премашују, наведено је у извештају.
Агенција и у средњем року очекује пуну покривеност дефицита текућег рачуна нето приливима страних директних инвестиција.
Умерен ниво јавног дуга, висок ниво ликвидности државе и очекивано смањење фискалног дефицита и учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу и у наредним годинама, истакнуто је у извештају.
Агенција истиче и да су неизвесности из међународног окружења и даље значајне, али да Србија успева да екстерне изазове амортизује повољним домаћим кретањима и адекватним економским политикама.
Наводи и да стабилни изгледи Србије за даље повећање кредитног рејтинга уважавају чињеницу да домаћа привреда и даље бележи раст, иако у земљама зоне евра које су наши најважнијих трговински партнери, попут Немачке и Италије, успорава економска активност, наведено је у саопштењу.