light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Масовна ОТПУШТАЊА у Немачкој, познати модни ланци прогласили СТЕЧАЈ, шта то ЗНАЧИ за Србију

27.06.2023. 16:33 16:54
Пише:
Фото: Ilustracija/pixabay.com

Број стечајева и банкрота у Немачкој незаустављиво расте. У последња два месеца велики број компанија је прогласио стечај.

Најновији пример модни ланац Gerry Weber, а пре њега стечајеве су објавили и компанија Алгајер, Weck-Glaser, H&M, Orsay, Примарк, Dankwardt (Себамед), месара Елбе... И сви су имали финансијске проблеме и пад тражње.

Више од 3.000 људи је само у неколико, некад добрих компанија, остало без посла, и то за само неколико последњих месеци. Већина ових компанија пословала је годинама у Немачкој, а неке чак и деценијама. Укупно је затворено око 700 пословница широм земље.

Рецесија несумњиво узима "данак". С тим у вези, економисти су више пута изјављивали да ако економија падне у рецесију то значи и да ће одређени број предузећа имати проблема и да ће смањити активност. Даље, то имплицира да они који нису профитабилни подносе захтев за стечај.

Овај модни ланац у последњем периоду свог пословања суочавао се са великим финансијским потешкоћама. Саоопштили су да ће затворити 122 од 171 пословнице, а део радника ће бити отпуштен.

Биће укинуто 400 радних места. Како је наведено, у будућности ће се компанија више фокусирати на велепродају, као што је раније био случај, изјавила је шефица компаније.

Компанија се више од годину дана суочава са финансијским проблемима, а пре 3 године овој компанији је већ претио стечај.

Суд у Гепингену према наводима немачких медија именовао је привременог стечајног управника за компанију Алгајер. Алгајер је иначе пре годину дана преузела кинеска Вестрон група док је пре тога породица бившег председника управног одбора Дитера Хунда била главни деоничар.

Компанија је у новембру саопштила да је улазак Вестрон групе вратио финансијску стабилност, а шта је у међувремену пошло по злу за сада није познато, оно је само један у низу стечајева у последњих пар дана.

Алгајер иначе има око 1.700 запослених широм света које је банкрот шокирао у мају производне погоне и продајна места у Немачкој, Шпанији, Шведској и многим другим земљама, али и пословнице у свим већим индустријским земљама света. Седиште компаније је у Ухингену.

И култна Немачка компанија поднела је захтев за стечај, потврдили су челници компаније за медији, али без конкретних разлога и детаља. Седиште ове компаније је у Бону, где је такође покренут стечајни поступак. Ова компанија постоји више од 123 године на тржишту.

Осим надалеко познатих тегли без навоја производили су стаклени асортиман за трговину и гастрономију. Локални медији наводе да је пословање у Немачкој постало све теже. Енергетска криза, пандемија и недостатак радника озбиљно су утицали на немачку привреду, па је и Weck-Glaser био приморан да банкротира.

До сада је стечај прогласило неколико компанија које су се бавиле продајом одеће и обуће, али и прехраном. Такође се затворио низ традиционалних продавница и робних кући.

Стручњаци не предвиђају економски опоравак немачке привраде у овој години.

Листа модних ланаца који су морали да поднесу захтев за стечај је све дужа. Неки од најсвежијих примера су H&M, Примарк, и Orsay, од којих већина њих ради у Србији.

Број H&M продавница у Немачкој пада од 2019. Недавно је објављена информација и да су затворене пословнице на 38 локација. Немачки медији наводе како H&M у 2023. години планира да затвори још више пословница.

Такође, велики малопродајни ланац брзе моде Примарк најавио је да ће ове године затворити више радњи у Немачкој него што је првобитно планирано.

Примарк је забележио велики пад продаје у Европи, а већ је затворио велики број продавница, укључујући две у Немачкој. Према најавама, затвориће још четири. Реч је о продавницама у Гелзенкирхену, Кајзерслаутерну, Крефелду и Франкфурту. 420 запослених ће остати без посла.

- Планирамо да оптимизујемо наше продајне просторе у Немачкој и ревидирамо нашу немачку трговинску мрежу. Примарков циљ је да немачки посао поново учини профитабилним на дужи рок, рекли су руководиоци Примарка у децембру.

Како су раније објавили немачки медији још један познати бренд иде у стечај. Dankwardt производи шампоне, дезодорансе, креме за сунчање за разне робне марке и приватне робне марке. Такође су производили производе за негу познате марке Себамед.

Себапхарма је раније ове године купила делове компаније Dankwardt како би осигурала будућу производњу производа Себамед у Немачкој. Још увек није јасно како ће се наставити производња Себамедових производа, мада постоје уверавања да застоја неће бити.

Упркос финансијским потешкоћама, стечајни управник каже како ситуација није неповољна, јер Dankwardt има доста наруџбина, пише Fenix Магазин.

Најстарија месара у северном делу Немачке је поднела захтев за стечај. Реч је о месари Рохрс која је део Јорка од 1709. Јорк је градић на левој обали Елбе, у близини Хамбурга.

- Наша породична месара ради више од 300 година. Месара Рохрс део је Јорка од 1709. У Алтес Ланду и шире, познати смо по широкој палети производа, свежини, чистоћи, квалитету и услуга, стоји на интернетској страници страници месаре Рохрс.

Немачка економија је у првом кварталу 2023. године пала за 0,3 одсто у односу на prеthodni квартал, саопштио је данас немачки Савезни завод за статистику Дестатис. Немачки БДП је у последњем кварталу 2022. године пао за 0,5 одсто у односу на трећи квартал те године, а негативан привредни раст у два узастопна квартала је за многе економисте знак рецесије. Пад је истовремено значајно виши у односу на тржишна очекивања.

Генерално у Немачкој је дошло до пада потрошње, а самим тим то је удар и на производњу и на привреду. Практично, слабљење економије кочи пад приватне потрошње, пошто су немачка домаћинства издвајала мање за храну, пиће, одећу и обућу, као и намештај, а у овом сегменту је забележен пад од 1,2 одсто у односу на prеthodni квартал.

Шта све ово значи за Србију

- Неколико ствари је ту важно. Имаће утицаја али тешко је рећи колико. Ми имамо везу са Немцима по више основа. Две трећине наше трговинске размене се пласира у Европску унију. Највећи наш трговински партнер је Немачка. Ако они западају у рецесију то значи да ће одређени број њихових предузећа имати проблема и смањиће свој ниво активности а то значи да ћемо ми имати проблема у неком смислу, рекао је раније за "Блиц Бизнис" професор и економиста Љуба Савић.

Он додаје да свакако није иста ситуација када је земља имала раст од 3 до 4 одсто уз полет, када је реч о земљи где се пуно инвестира, запошљава, подижу плате али и очекивања.. Сада је како каже обрнуто и у којој мери ће бити изражена немачка рецесија у толико можемо очекивати утицај на српски извоз.

- Друго, ми сада имамо велики број немачких фабрика, и према последњим информацијама преко 70.000 људи у Србији је радило у тим фабрикама. Већина тих фабрика су компоненташи, односно оне производе неке делове за немачке аутомобиле. И врло мали део тога иде на слободно тржиште. Ако те компаније буду имале проблема са производњом, са кризом, са рецесијом у коју упадају полако, свакако да ће то да се одрази и на наше фабрике које производе те компоненте за њихове компаније, тврди професор.

Трећа ствар преко које смо повезани, каже професор Савић јесу наши радници који раде у Немачкој.

- Прилично велики број наших радника ради тамо, чак и треће генерације, људи који су отишли и давно, неки су отишли и скоро али је сасвим јасно да ће они имати проблема због рецесије. Ту су и они који део новца шаљу у нашу земљу или га троше када долазе. Сада може да се деси да они изгубе посао. То наравно има везе са тим да ли ће фабрика у којој раде бити погођена рецесијом, што је врло вероватно да хоће, каже економиста.

(Blic.rs)

Пише:
Пошаљите коментар