overcast clouds
4°C
12.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1238
usd
113.834
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Промена имена и презимена и скупа и дуготрајна

11.03.2018. 08:35 08:41
Пише:
Фото: Промена имена и презимена и скупа и дуготрајна Фото: freeimages.com

Иако смо постали поносни власници чипованих личних докумената, и добро упућени у то шта се све може урадити онлајн, преко портала еУправа, промена имена или презимена за многе представља скупу и компликовану работу, а многима је и немогућа мисија.

Пре свега, треба разликовати захтеве за промену имена, од оних за промену презимена. Ови потоњи најчешће се подносе после венчања или развода, а процедура је релативно глатка, иако актери морају да завуку руку поприлично дубоко у џеп.

После венчања, уз извод из матичне књиге венчаних, подноси се захтев за издавање Извода из матичне књиге рођених, с уписом новог презимена.

- Извод из матичне књиге рођених и Уверење о држављанству вам могу бити достављени путем поште тако што ћете на страници еУправе Извод из матичне књиге рођених поднети захтев. Документи би требало да вам стигну у року од 2-3 дана од дана када сте поднели захтев. Можете и отићи лично у матични уред. Након подношења захтева, уплате накнаде и нешто мало чекања у реду, извод добијате одмах на шалтеру– каже Марина Царевић с портала Клик до венчања. - С овим изводом сада можете да промените и друга документа: личну карту, пасош, здравствену књижицу, возачку дозволу.

Све то у просеку кошта око 13.000 динара, под условом да не поручујете поштанску доставу на кућну адресу или вам достављају документа убрзаном процедуром, такође препорученом пошиљком.

Особе које се разводе имају 60 дана да поднесу захтев за промену презимена, по такозваном скраћеном поступку: матичару је потребно предати захтев за промену презимена после развода, извод из матичне књиге рођених, извод из матичне књиге венчаних, уверење о држављанству на удато презиме, уверење о пребивалишту, фотокопију личне карте на удато презиме, правоснажну пресуду о разводу и доказ о уплаћеној такси која износи од 250 до 300 динара.

Међутим, то је само почетак параграфских мука: потребно је платити вађење нове личне карте, пасоша, возачке дозволе, претплатне карте за превоз, здравствене картице, ту су и картице текућег и осталих рачуна у банци, а ако има кредит или неку другу обавезу, потребно је изменити и те податке, што значи још чекања у редовима. Такође, потребно је променити и податке у власничком листу ако особа која мења презиме поседује некретнину или возило, и чекати на шалтеру за промену имена код пријаве пореза. Не заборавимо рачуне за мобилне, као и промену имена власника у рачунима за комуналне услуге, струју, гас и кабловску телевизију, проверу промене уписа у Бирачки списак и законом прописану промену имена на поштанском сандучету и у списку станара Кућног савета.


У затвор са старим презименом



Право на промену личног имена нема особа против које се води кривични поступак за дело за које се гони по службеној дужности, особа која је осуђена за кривично дело за које се гони по службеној дужности док казна није извршена односно док трају правне последице осуде. Такође, име и презиме не може да мења особа која променом личног имена намерава да избегне неку своју обавезу, као и особа која намерава да промени име у погрдно име, име којим се вређа морал или име које је у супротности с обичајима и схватањима средине.


Све ово додатно се компликује после истека законског рока од 60 дана или ако име и презиме мењате из неког другог разлога. Тада је потребно прибавити и уверење да се против вас не води кривични поступак (да би се избегла ситуација у којој се окривљеном, променом личних података, губи траг), пресуда о разводу, као и пореско уверење да нема пореског дуга.

Право на промену личног имена има свака особа која је навршила 15. годину живота и која је способна за расуђивање. Дете које је навршило 10. годину живота и које је способно за расуђивање има право на давање сагласности са променом личног имена. То, другим речима, значи да усвојитељи морају да чекају да им усвојена деца напуне 10 година, како би стекли право да му промене име, па се многи одлучују да оставе све како је било, а детета зову именом које желе, или му жељено име надену приликом крштења. Име и презиме, без јасних и веома оправданих разлога, може мењати само пунолетна особа. Тако родитељи деце која су усвојена, не могу без озбиљног и оправданог разлога да одаберу име свом детету.

Ивана Вујанов

Пише:
Пошаљите коментар
Oд данас примена наjновиjег сертификата на порталу еУправа

Oд данас примена наjновиjег сертификата на порталу еУправа

03.12.2016. 17:14 21:52
Утростручен броj налога на порталу еУправа

Утростручен броj налога на порталу еУправа

18.11.2016. 11:33 21:52