ОБЈАВЉЕН СПИСАК ПРОИЗВОДА КОЈЕ НИКАКО НЕ БИ ТРЕБАЛО КУПОВАТИ У ОВО ВРЕМЕ: Боровнице могу да буду отровне, ово је цела ЛИСТА

Трговински ланци купцима настоје да понуде широк асортиман производа током целе године. С једне стране, то је наравно добро. С друге стране, доноси неке проблеме о којима би купци требало да размисле.
pijaca paprika
Фото: Dnevnik (Vanja Fifa)

Стручњаци сматрају како купци не би требало да купују воће и поврће односно намирнице које је ван сезоне. Наиме, мањи проблем с воћем и поврћем је то што имају мање храњивих ствари, а озбиљан је проблем што се воће и поврће којем је прошла сезона узгаја у тешким условима за људе и природу.

- Превози се хиљадама километара или понекад прекрива пестицидима, напомињу стручњаци. Међу воћем и поврћем које не би требало да се конзумира изван сезоне су грожђе, тиквице, краставци, парадајз, зелене салате, јагоде, малине, боровнице.

Воћу и поврћу које је наведено на попису сезона је прошла, међутим, као увозна роба и даље се могу наћи на полицама. Идеално би било да се купци унапред информишу о подручјима узгоја и начину узгоја.

Долазе ли јагоде, зелена салата или парадајз из стакленика у Холандији или јужној Шпанији? Морају ли грожђе или тиквице неколико недеља да се превозе по светским океанима у кутијама да би их купци у Немачкој могли да купе?

Купци супермаркета морају да буду спремни на одређене градације. На пример, воће и поврће може да има мање храњиви ствари ако се узгаја у пластеницима, пише Фениx. Стакленици, методе узгоја и дуги увозни путеви такође резултирају високом потрошњом енергије и штетама за околину. Неки производи попут краставаца такође су умотани у пластику због дугог времена транспорта.

Други, нешто озбиљнији проблем за многе купце су пестициди који се користе и у ЕУ.

- Ипак, требало би два пута да размисле о куповини увезене робе из Азије или Јужне Америке, јер ризокујете да је роба била јако третирана пестицидима, сматрају стручњаци.

На пример: Боровнице у Немачкој не долазе само из ЕУ. Постоји увоз из Африке и Јужне Америке. Како је саопштио СWР, током транспорта у Немачку користе се отрови за гљиве и инсектициди. На тај начин покушавају да избегну буђ. Стручњак за пестициде Ларс Неумеистер рекао је за СWР да иако се граничне вредности ЕУ-а поштују, оне су постављене високо.

Разне организације за заштиту околине последњи пут су истакле у лето 2023. да разне компаније, на пример Едека, набављају јагоде из јужних шпанских узгојних подручја. Оптужба је била да компаније исушују национални парк Доñана својим методама наводњавања за јефтине јагоде.

Дакле, шта купци сада треба да учине? Купци имају прилику да сазнају порекло робе. Бројне су врсте воћа и поврћа, попут јабука, бундева или салата, које су тренутно у сезони. Смрзнути производи такође су увек алтернатива.

Курир.рс/Далматински портал

EUR/RSD 117.0412
Најновије вести