У мају највећа заплена цигарета у историји царинске службе
НОВИ САД: Да кријумчарење не јењава, говоре резултати царинске службе, а међу робом која се најчешће шверцује су цигарете, томпуси и дуван.
Према последњим подацима, за првих шест месеци ове године заплењено је чак 60 пута више цигарета него целе 2021. када је на границама Србије одузето 1,5 милиона комада цигарета и томпуса.
У 2020. години цариници су запленили око 4,2 милиона цигарета и преко 15 тона резаног дувана и дувана за наргиле, током 2019. око 4,3 милиона цигарета и 420 килограма резаног дувана, а у 2018. години царински службеници су запленили више од милион цигарета и око 1,4 тоне резаног дувана.
Из Управе царина подсећају путнике да, према прописима Републике Србије, део личног пртљага може бити и 50 цигарета, 25 цигарилоса (до три грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућа комбинација наведених производа, а слично је и у земљама Европске уније.
Највећа заплена цигарета у историји царинске службе забележена је ове године када су службеници Управе царина успели да заплене рекордан товар од чак 50 тона непријављених цигарета разних робних марки и тако пресеку још један организовани ланац нелегалне трговине акцизним производима.
Цео случај откривен је 24. маја након што је товар камионима ушао у Србију из Црне Горе са намером да транзитира бродским путем ка Румунији, али се након иступа ка тој суседној земљи убрзо опет волшебно појавио на царинском подручју Републике Србије не пријављујући prеthodno робу коју превози.
Акција је кулминирала запленом три бродска контејнера у луци Прахово, а цариницима су снажну подршку пружили припадници Министарства унутрашњих послова Републике Србије и инострани партнери који се баве сузбијањем кријумчарења.
Од већих заплена поменимо и ону која се догодила почетком фебруара, када је заједничким радом царине и полиције на излазу граничног прелаза Шид откривено и спречено кријумчарење скоро 50.000 цигарета намењених црном тржишту Западне Европе.
Тајни товари кријумчарених цигарета откривени су 6. фебруара, када су на ред за излазну контролу пристигла два камиона краљевачких регистарских ознака. Оба камиона су превозила пријављене товаре, испод којих се скривала и непријављена акцизна роба. Наиме, у фабричкој шупљини приколице, односно у металном каналу који служи за превоз ваљкастог терета, откривене су непријављене цигарете са акцизном маркицом Републике Србије. Откривене товаре кријумчарених цигарета, камионе којима су превожене, као и возаче преузела је полиција у даљу надлежност.
Само неколико дана раније, цариници су у сарадњи са полицијом, на излазу граничног прелаза Бачка Паланка, открили и спречили покушај кријумчарења 55.800 цигарета у тајном бункеру испод седишта једног комбија. Наиме, у кабини возила испод два реда седишта и гумираног тапацирунга, пронађен је преправљен простор, такозвани бункер, у коме су пронађене кријумчарене цигарете. Након што су седишта у кабини возила демонтирана и извађена из возила, склоњен је и гумирани тапацирунг, а затим су уклоњена и три завртња која су држала поклопац бункера. Тада се пред цариницима и полицајцима указао простор испуњен паклицама кријумчарених цигарета са акцизном маркицом Северне Македоније - 4.480 паклица, а у бункеру се нашло и 100 паклица цигарета са акцизном маркицом Републике Србије.
Иначе, не постоји место у возилима где се цигарете и дуван готово свакодневно не откривају. Било је случајева када су цариници дуванске производе проналазили у дуплом дну, скривеним преградама, у фаровима, испод хаубе, седишта, тапацирунга и инструмент-табли, односно у свим доступним фабричким шупљинама.
Кубанске цигаре вредне 45.000 долара
Цариници су, у сарадњи са полицијом, средином јуна на аеродрому ''Никола Тесла'' спречили покушај тројице страних држављана да границу пређу са ручним пртљагом пуним непријављених кубанских цигара.
Случај је откривен када су се, након што су у Београд допутовали из Хаване, упутили у зелени контролни пролаз намењен путницима који немају ништа да пријаве за царињење, што не значи да контроле неће бити. То је овога пута за резултат имало откривање чак 624 кубанске цигаре које су поменути путници спаковали у ручни пртљаг. Торбе које су носили са собом прво су прегледане на скенеру, где су се цигаре јасно виделе, а потом је уследио и детаљан преглед којим је потврђено да је ручни пртљаг тројице путника дупке пун томпуса разних робних марки у луксузним паковањима, па је укупна вредност непријављене акцизне робе процењена на нешто више од 45 хиљада долара. Чињеница да путницима није пристигао чекирани пртљаг забележена је у записнику службе ''Изгубљено – нађено'', па ће и он бити детаљно прегледан по пристизању у Београд.
Домишљатост шверцера нема границе, тако су цариници средином априла на прелазу Градина цигарете пронашли у дечјем седишту.
Прекршај је откривен када је на улазу у земљу за детаљан преглед издвојен путнички комби бугарских регистарских ознака, са укупно шест путника. Упитани да ли имају нешто за пријављивање, 33-годишњи возач и његови сапутници рекли су да са собом носе само лични пртљаг, али су те тврдње врло брзо демантоване, јер су цариници већ на самом почетку контроле сакривене паклице цигарета пронашли испод тапацирунга у фабричким шупљинама врата возила. Испоставило се да су истим садржајем испуњени и наслони свих седишта, унутрашњост крова возила, па чак и једно дечје седиште у комбију.
Шверц цигарета је одувек уносан бизнис, пре свега због тога што су цене дувана на тржишту Европске уније изузетно високе у односу на нашу земљу. Иако се цигарете из шверцерских извора на црном тржишту продају упола цене, то је и даље довољно да кријумчари остварују огромне зараде.
Д. Николић