Стефановић: Србија неће бити сабирни центар за мигранте
БЕОГРАД: Споразум који је Србија недавно парафирала са Европском обалском и граничном стражом (Фронтекс) не предвиђа оснивање сабирних центара, нити се Фронтекс тиме бави, изјавио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
"Фронтекс се пре свега бави заштитом граница и то чланица ЕУ. Фронтекс може да дође тек када се потпише споразум, пошто је тренутно само парафиран и ако га парламент усвоји. Тада ако их Србија позове, они ће обављати посао и искључиво у сарадњи с нашим полицајцима. То нам само даје могућност и нема никакве бојазни да ће неко доћи да нас окупира, како то неки предствљају", рекао је Стефановић за "Курир" од понедељка.
Он подсећа да је Србија 2015. када је у земљу улазило и 85.000 миганата дневно тражила помоћ ЕУ и да су у складу са билатералним споразумима дошли полицајци из Мађарске, Аустрије, Чешке, Француске и других земаља, који су нам помогали да се констролисе и зустави мигрантски ток.
"Овај споразум ће помоћи да Фронтекс, ако поново дође до значајне кризе у миграцијама, пмогне у спречавању незаконитих улазака миграната у Србију", истиче Стефановић.
Фронтекс ће, додаје, бти и на југоисточним границама Србије.
"Уколико их позовемо биће пре свега на граници с Бугарском и Македонијом. Полицајци који су већ долазили били су распоређивани на тим границама, а не на нашу границу с Мађарском", рекао је Стефановић.
БЕОГРАД: „Министарство унутрашњих послова Србије унапредило је активности на заштити свих путника и роба који пролазе кроз Србију, изјавио је Стефановић и подсетио да је полиција расветлила сва три разбојништва која су се десила на ауто-путу који пролази кроз Београд.
"Имали смо три разбојништва на ауто-путу који се протеже кроз свих 17 београдских општина, а која су страни држављани пријавили. Сва три су расветљена а починиоци ухапшени", рекао је Стефановић упитан да прокоментарише проблеме с којима су били суочени странци у транзиту кроз Србију.
Министар је навео да се МУП у сарадњи с немачким колегама, али и из других земаља, труди да због великог броја страних држављана који пролазе кроз Србију, као и робе, појача рад на њиховој заштити како у друмском, тако и у железничком саобраћају.
"Унапредили смо заштиту у односу на ранији период, остварујемо боље резултате, али то не значи да не може да буде боље", рекао је Стефановић и додао да је у циљу превенције успостављена сарадња са амбасадама како би страни држављани били обавештени о правима али и томе како да ступе у контакт са хитним службама које су им потребне.