"Снус" - млевени дуван као нова дрога за тинејџере
У Србији се међу тинејџерима појавила нова супстанца „снус”, која изазива зависност и ужасне последице по здравље младих. Иако се може лако набавити, та супстанца није легална. Реч је о млевеном дувану који је пакован у минијатурне кесице налик онима за чај.
„Снус”, који користи све више средњошколаца, јесте дувански производ необичног имена који се може купити у продавницама дувана иако нема званичну дозволу за продају и није уопште регистрован код нас. Влажни резани дуван пакован је у мале врећице, а цена се креће између 900 и 1.000 динара.
Истраживања су показала да је понуда тог производа, али и потражња за њим, много већа на интернету јер га је могуће доставити на кућну адресу. Због ниске цене, младима је лако да га набаве, а у жељи да се докажу у друштву, почињу да конзумирају ту супстанцу.
– Дуванска индустрија га је промовисала као нешто што је мање штетно, мање опасно и као средство за одвикавање од пушења, а ништа од тога није тачно јер су студије показале потпуно супротно – рекла је чланица Националне комисије за контролу дувана др Ика Пешић.
Последице које „снус” може изазвати могу бити опасне по живот. Tinеjyеri не знају колико лоших последица могу имати због конзумирања те супстанце – од проблема са зубима, грлом, до кардиоваскуларних тегоба, поремећаја рада срца, чак и смрти.
Велика количина никотина која се ушмркава у ноздрве може довести до рака носне дупље, који се прво манифестује крварењем из носа.
– После отприлике три године континуиране употребе може изазвати рак усне дупље, затим рак грла, ждрела, желуца и панкреаса. Осим тога, врло је опасан за кардиоваскуларни систем јер има веома високе концентрације никотина – наводи др Пешић, и додаје да је зависност иста, ако не и већа него код осталих димних дуванских производа због много веће концентрације никотина.
До сада код нас тај производ није регистрован и није било захтева за такву регистрацију, одговор је који је РТС добио од Управе за дуван, као и то да им нису познати увозници производа који у свом саставу немају дуван, а садрже никотин. Откуда онда тај производ у слободној продаји – на то питање ни надлежни немају одговор.
Члан Светске асоцијације шефова полиције Марко Ницовић рекао је да је велики проблем што је та супстанца прилагођена великом тржишту и младима. Ницовић истиче да је мафија нашла начин како да јефтино прода производ tinеjyеrima.
Конзумирањем те супстанце доживљава се нека врста еуфорије као приликом конзумирања кокаина, остаје се дуже будан, убрзава се пулс и рад нервног система.
Иначе, „снус” је забрањен у земљама ЕУ, једино га Шведска производи јер није била у ЕУ када су га забранили. Забрањен је и у Русији, а последњих неколико година код нас је долазио из Босне и Херцеговине и Хрватске.
По последњим истраживањима, у свету се годишње појави око 50 нових дрога.
Д. Николић