Преиначена пресуда, Владан Шубаревић правоснажно ослобођен
БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду преиначио је првостепену осуђујућу пресуду и некадашњег члана Градског већа за здравство Владана Шубаревића правоснажно ослободио од оптужби, док је у односу на преостало троје оптужених преиначио пресуду у погледу правне квалификације кривичног дела и смањио им затворске казне.
Овом пресудом преиначена је пресуда Специјалног суда у Београду којом је Шубаревић у мају 2018. био осуђен на три године затвора због злоупотребе службеног положаја приликом јавних набавки намештаја за КБЦ "Бежанисјка коса" и КБЦ “Звездара”.
Заступници произвођача италијанског намештаја Слободан Пауновић и Ђовани Акрољани и тадашња помоћница директрора КБЦ Бежанијска Добрила Векић сада су правоснажно осуђени због помагања у кривичном делу злоупотреба службеног положаја.
Пауновић и Акрољани осуђен су на по две године затвора, а Векићева на годину дана кућног затвора уз електронски надзор.
Такође, пресудом Апелационог суда Акрољани је обавезан да на име имовинско-правног захтева граду Београду исплати износ од 15.697.600 динара, док су оштећени град Београд и Клиничко-болнички центар “Бежанијска коса” за преостали део имовинско-правног захтева упућени на парницу.
У образложењу дела пресуде који се тиче Шубаревића, Апелацини суд је навео да је њега ослободио од оптужбе јер није доказано да је од јуна 2007. године до августа 2008. године извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја у саизвршилаштву.
“Када се сви изведени докази доведу у међусобну везу и у везу са неспорним чињеницама утврђеним у току поступка, нису могли бити доказани наводи оптужбе да је Шубаревић искоришћавањем својих службених овлашћења у вршењу контролно-надзорне функције над радом Градске управе која спроводи поступке јавних набавки, фактички вршио координацију поступка јавних набавки медицинског намештаја, и тиме себи и другом прибавио имовинску корист у износу од 44.490.628,89 динара”, наводи се у пресуди.
Апелациони суд сматра да током поступка није доказано које је то службено овлашћење Шубаревић искористио у вези са јавним набавкама, јер статут Града прописује да је Градско веће орган који врши контролно-надзорну функцију над радом Градске управе.
“Дакле, не врши је члан Градског већа, као појединац, већ Градско веће као колективни орган”, напоменуо је Апелациони суд.
При томе, како је додао, ниједан члан Градског већа није имао било каква овлашћења, нити могућност да самостално доноси одлуке по било ком основу, посебно не по основу контролно-надзорне функције над радом Градске управе.
Међутим, Апелациони суд напомиње да “стоји чињеница да је утврђено постојање одређеног утицаја, али не и службених овлашћења, у поступању Шубаревића у односу на учеснике у поменутим јавним набавкама”, али указује да суд није имао овлашћења да разматра такав утицај “са кривично-правне стране, јер тако нешто није било предмет оптужбе Тужиоца за организовани криминал”.
Када су у питању Пауновић, Акрољани и Векићева, Апелациони суд сматра да је и првостепени суд правилно закључио да су они, у периоду од новембра 2007. године до августа 2008. године помогли тадашњем директору Клиницко-болницког центра “Бежанијска коса” (према којем је поступак раздвојен) да искоришћавањем својих службених овлашћења прибави другом имовинску корист у износу од 44.490.628,89 динара.
Поменути износ представља разлику између уговорене и купопродајне цене и набавне цене намештаја и истовремено штету буџету града Београда за наведени износ увећан за ПДВ.