Правоснажна оптужница против бившег министра Милосављевића
БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду правоснажно је потврдио оптужницу против бившег министра Слободана Милосављевића и још седморо његових сарадника, којом се терете да су злоупотребама прибавили велику противправну имовинску корист предузећу "Maxim&Co".
Портпарол суда Мирјана Пиљић прецизирала је за Танјуг да је Апелациони суд одбио као неоносване жалбе бранилаца Милосављевића и осталих окривљених и потврдио решење Посебног одељења Вишег суда у Београду (Специјалног суда) од 4. септембра 2018. којим је потврђена оптужница Тужилаштва за организовани криминал.
"Према ставу Апелационог суда, након разматрања целокупног списа предмета са свим одговорима на оптужницу, правилно је првостепени суд закључио да је скуп чињеница наведених у оптужници, прикупљених у истражном и предистражном поступку, подигнут на ниво оправдане сумње који непосредно поткрепљује основану сумњу да су окривљени извршили кривична дела која им се стављају на терет и оправдавају подизње оптужнице", напоменула је Пиљић.
Овај суд је prеthodno у два наврата укидао првостепена решења о потврђивању оптужнице против Милосављевића.
Потврђена оптужница, поред бившег министра обухвата и његовог тадашњег помоћника Душана Протића, затим власника предузећа „Maxim&Co“ Зорана Шћепановића, некадашњег директора регионалног центра Пореске управе у Новом Саду Зорана Радомана, некадашњег начелника и саветницу у Одељењу за пореско-правне послове у Новом Саду Јована Керавицу и Мирјану Спасић, као и вештаке пољопривредне струке Илију Радосављевића (63) и Муслина Горког.
Оптужница терети Милосављевића и Протића да су по prеthodnom договору искоришћавањем, односно прекорачењем граница службеног положаја и овлашћења поступали у намери да Шћепановићу прибаве противправну имовинску корист.
Тужилаштво за организовани криминал није до сада саопштавало наводе оптужнице.
Након хапшења осумњичених у децембру 2015. године, међутим, саопштено је да се они сумњиче да су извршили кривична дела злоупотребе службеног положаја и злоупотребе положаја одговорног лица.
Тада је саопштено и да се сумњиче да су од децембра 2004. до краја јуна 2008. године извршили незакониту замену пољопривредног земљишта у својини привредног друштва "Maxim&Co" и државног земљишта у грађевинском реону Новог Сада чији је корисник била општа земљорадничка задруга Нови Сад.
Том приликом предузећу "Maxim&Co" су прибавили противправну имовинску корист већу од милијарду динара, с обзиром да је вредност земљишта у државној својини била вишеструко већа од вредности пољопривредног земљишта који је држава добила у размени, саопштено је тада из тужилаштва.