ПАЛИ БУГАРСКИ СКИМЕРИ: Крали податке с картица НА БАНКОМАТИМА, ухваћени на граничном прелазу
Бугарски држављани В. Ж, Г. С. и Г. Ч, осумњичени су да су на банкомат банке „Еуробанк-Директна“ у центру Београда поставили такозване „скимере“, како би прикупили ПИН-ове и бројеве картица.
Ови поверљиви подаци користе се на више начина, а најочигледнији је онлајн потрошња на рачун жртве или пребацивање њеног новца на неки од привремених рачуна.
Та врста крађе нарочито је активна у време годишњих одмора, када су градови пуни туриста који на картицама држе суме веће од уобичајених, јер је и трошење у иностранству веће. Ова двојица, срећом, заустављена су на граничном прелазу Градина у покушају да напусте Србију, а данас им је одређен притвор.
Како је саопштено из Првог основног јавног тужилаштва у Београду, брзом акцијом надлежних органа откривен је идентитет бугарских држављана осумњичених за фалсификовање и злоупотребу платних картица.
На мети овог лоповског пара нашао се банкомат банке "Еуробанк-Директна" у центру Београда, где туриста има највише. Они су ставили уређај за очитавање података са платних картица корисника, такозвани „дип инсерт скимер“, уређај за очитавање магнетних трака и електронских чипова, као и микрокамеру.
Један од савета стручњака за сајбер безбедност јесте и да, пре него што подигнете новац из банкомата, а то се нарочито односи на време ван радног времена експозитуре, ако је банкомат испред ње, добро осмотрите простор око њега. Ако приметите камеру ван улазних врата, а нарочито ону усмерену ка банкомату, склоните се или пријавите службенику обезбеђења. Такође, ако вам на прорезу где стављате картицу стоји пластични оквир, немојте да стављате картицу. То је најчешће скимер, и још чешће, поставља се ноћу или на банкомате који су постављени ван експозитура.
А како експозитура има све мање, захваљујући дигиталном пословању, и жртава је све више.
И. Радоичић