Откривено 100 тона опасног отпада у Панчеву и Баваништу
Око 100 тона опасног одпада откривено је у Панчеву и Баваништу, у општини Ковин. По информацији коју је „Дневник” добио од покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине Владимира Галића, отпад потиче од уља и остатака течног горива и лагерован је у бурадима под земљом.
Опасна материја, чији састав се испитује, делом се налази у једној приватној кући у Панчеву, а делом у тунелима старе циглане у Баваништу, сакривен у пећима циглане.
Галић наводи и да је могуће да поменутих 100 тона и није крајња количина опасног отпада јер тачну количину још нису могли да утврде. Постоји основана сумња да нова количина опасног отпада припада фирми „Еко 21” с обзиром на то да је око 50 тона супстанце откривено у приватној кући у Панчеву која је раније припадала власнику те фирме.
– Не зна се где је власник фирме „Еко 21”, органи гоњења засад му нису ушли у траг – истиче Галић за „Дневник”. – Против њега је Секретаријат наиме, још у априлу прошле године, поднео кривичну пријаву на основу члана 266 Кривичног законика због незаконитог одлагања опасног отпада.
По налогу панчевачког Основног тужилаштва, анализу отровне материје обавља Институт за јавно здравље из Београда. Узорци су јуче узети не само из буради него и земљишта и подземних вода да би се утврдило да ли је дошло до њихове контаминације. Посебно је важно обратити пажњу на подземне воде, које су у том крају прилично високе. Галић поручује да ће Секретаријат предузети све потребне мере за здравствену безбедност становништва.
– То с опасним отпадом је „бизнис” којим се људи баве на противзаконит начин. Ради брзог богаћења, опасан отпад не третирају, него га једноставно гурају под земљу, угрожавајући на тај начин здравље и живот људи – истиче Галић.
Наводи да је неопходно пооштрити критеријуме под којима се издаје дозвола за складиштење отпада, али и санкције за његово незаконито лагеровање.
– Секретаријат ће наложити да власник отпада збрине отровну супстанцу коју је оставио у Панчеву и Баваништу. У случају да се оглуши о тај захтев, Секретаријат ће ући у поступак принудног извршења и трошкови третирања отпада ће бити наплаћени од имовине фирме „Еко 21”. Уколико се ни на тај начин не успе збринути отпад, трошкови третирања падају на терет државног buyеta – рекао је Галић.
Триван: Битне су казне
– Министарство заштите животне средине залагаће се за то да се казне за загађење животне средине максимално подигну јер су сада неодговарајуће, а док се то не изведе до краја, важно је да кривци за то дело апсолутно буду осуђени – изјавио је јуче министар заштите животне средине Горан Триван на локацији у Панчеву. – Без обзира на то да ли је реч о једном дану у затвору, или било којој другој санкцији, битно је да неко ко је крив буде осуђен, да се зна да у овој држави људи почињу да буду осуђивани због нарушавања животне средине.
Напомњнуо је да то није његова појединачна борба, нити некога из Градског завода за јавно здравље, те да јавност мора да схвати да се за таква кривична дела озбиљно кажњава и да ће се, када судови буду ушли у то, моћи рећи да Србија иде напред.
То није први пут да је у Војводини нађен опасан отпад. Подсетимо, у јануару ове године пронађено готово 1.500 тона опасног отпада у кругу бивше Хемијске индустрије Нови Сад ХИНС. Тада је ухапшен власник предузећа „Степ транс” Ј. С., који је закупац простора на којем је складиштен опасни отпад.
Тада је покрајински секретар Галић поручио да се до тог открића дошло кроз заједнички рад с Безбедносно-информативном агенцијом, те да инспектори не би уопште могли ући у простор на којем је отпад складиштен под земљом.
Основно јавно тужилаштво у Новом Саду већ води кривични поступак против одговорних особа фирме „Степ транс” – закупца-оператера складишног простора и одговорних особа фирме „Еко-карика”.
Е. Марјанов