Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОСУЂЕНИЦИ ДОБИЈАЈУ И РАД У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ Ево које су институције замена ЗА РЕШЕТКЕ

12.05.2024. 10:00 10:09
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

Возач црвеног "пежоа" запрепастио је јавност када се 6. априла на друштвеним мрежама појавио снимак како у Београду вози по трамвајским шинама на Мосту на Ади.

Пет дана касније стигла га је казна, па му је судија за прекршаје поред новчане казне, забране управљања возилом и казнених поена, изрекао и казну од 240 сати рада у јавном интересу.

Могућност да они који су починили прекршај или неко лакше кривично дело уместо у затвор иду на посао у Србији постоји већ 17 година, а прошле године изречено је 146 казни рада у јавном интересу за кривична дела и 803 за прекршаје. Тренутно се извршава 195 оваквих казни.


Најпознатији случај: Манекенка лагала, па морала да ради

На друштвенокористан рад својевремено је била осуђена и манекенка Мина Миленковић која је 2013. године измислила да је отета и силована како би привукла пажњу тадашњег дечка. За Мином се тада трагало 39 сати, након чега се она појавила раччупана и боса у Реснику тврдећи да су је двојица мушкараца отела и злостављала. Међутим, истрагом је утврђено да је манекенка лагала и због тога је била осуђена на 100 сати рада у јавном интересу.


Уговори са 392 јавна предузећа

- У надлежности Повереничке службе Управе за извршење кривичних санкција је извршење казне рада у јавном интересу, како за кривична дела, тако и за прекршаје. Прва казна рада у јавном интересу, уписана је у Матичну књигу у јануару 2007. године. Оваква казна се извршава на тај начин што се осуђене и прекршајно кажњене особе упућују код послодаваца с којима је Управа закључила уговор о сарадњи. Ова лица обављају различите послове у трајању од осам сати дневно - кажу за Курир из Управе за извршење кривичних санкција (УИКС) и додају да осам сати рада замењује један дан у затвору. Како даље објашњавају из УИКС, Управа у овом тренутку има закључене уговоре са 392 јавна предузећа, односно јавне установе.

- Број предузећа у којима се овај вид казне извршава се протеклих година увећавао. Лица се упућују у јавна комунална предузећа, домове култура, болнице, домове за стара лица, месне заједнице, а у којима обављају послове у корист друштвене заједнице. Ова врста казне обавља се код правног лица које се бави пословима од јавног интереса, а нарочито хуманитарним, здравственим, еколошким или комуналним делатностима - објашњавају из УИКС.


146 казни рада у јавном интересу за кривична дела изречено прошле године

803 казни рада у јавном интересу за прекршаје изречено прошле године

360 сати рада у јавном интересу је максимална могућа казна


 

Казна рада у јавном интересу изриче се у трајању до максимално 360 сати.

- Најчешће се изричу за следећа дела из области кривице: крађа, лака телесна повреда, угрожавање сигурности, учествовање у тучи, уништење или оштећење туђе покретне ствари, шумска крађа. Казна рада у јавном интересу из области прекршаја изриче се за дела из области јавног саобраћаја, а надзор на извршењем обавља повереник Управе за извршење кривичних санкција. Послодавац омогућава услове рада и непосредно надгледа рад осуђеног лица, док повереник обавља надзор над осуђеним и у сталном је контакту с послодавцем - наводе из УИКС уз напомену да у случају да особа не испуњава обавезе, повереник о томе обавештава суд који казну или остатак казне рада у јавном интересу преиначава у затворску казну.

Како нам даље објашњавају, предност ове врсте казне је вишеструка.

- Осуђено лице остаје у друштвеној заједници, не прекида му се радни однос, та особа може да настави са школовањем или студирањем и оно што је посебно важно, лице коме је изречена ова казна је све време са породицом. Такође, овај вид санкције представља уштеду и за друштво, а сами затворски капацитети се растерећују - закључују из Управе за извршење кривичних санкција.


Где се све може служити казна

КБЦ Земун

Институт за здравствену заштиту мајке и детета Србије "Др Вукан Чупић"

Специјална болница за рехабилитацију "Гамзиград" из Зајечара

Специјална болница за болести зависности у Београду

Геронтолошки центри у Нишу и Обреновцу

ЈП "Хиподром Београд"

Институт за нуклеарне науке "Винча"

Месне заједнице

Јавно комунална предузећа

Градске општине

Библиотеке

Културни и спортски центри


После одслужене казне добио посао

Из УИКС наглашавају и да пракса показује да су извршиоци кривичних дела, којима је изречена казна рада у јавном интересу, свесни последица онога што су учинили и штете коју су некоме нанели и све више разумеју важност бесплатног друштвеног рада како би се компензовала нанета штета појединцу или широј заједници, са једне стране, а са друге, сачувало њихово достојанство.

- Имали смо пример особе којој је 2022. изречена казна рада у јавном интересу у једној болници у којој је био ангажован на пословима чишћења. Пошто је био изузетно вредан и добро се уклопио с колективом, њему је понуђен уговор о запослењу чим му је истекла казна. Добио је уговор на пословима одржавања и наредних годину дана је наставио да ради у тој установи. После годину дана је нашао себи бољи посао, али је остао у добрим односима с колективом болнице који редовно посећује - кажу из УИКС.

Они подсећају и да је у јеку пандемије корона вируса седам особа извршавало ову казну у КБЦ Земун тако што су допремали боце с кисеоником за најугроженије пацијенте, од којих је један изразио жељу да настави волонтерски да ради овај изузетно тежак, али хуман посао и пошто му истекне казна.

Пише:
Пошаљите коментар
ЗАТВОРИ У СЛОВЕНИЈИ ПРЕНАТРПАНИ Уз повећан број затвореника, имају и мањак затворског особља

ЗАТВОРИ У СЛОВЕНИЈИ ПРЕНАТРПАНИ Уз повећан број затвореника, имају и мањак затворског особља

29.01.2024. 12:35 15:49