Одложенo суђењe за паљење бескућника, мајка дечака није дошла
У Основном суду у Новом Саду је одложен почетак суђења Д. Ј. (49), мајци дванаестогодишњака који је 13. децембра прошле године запалио бескућника Драгутина Тодорчевића (64) из Футога.
Иако је уредно позвана, Д. Ј. није дошла у суд, а нови главни претрес је заказан за 16. новембар.
Мајку дечака оптужница терети да је грубим занемаривањем своје дужности збрињавања и васпитања, запустила малолетну особу, односно своје дете о којем је дужна да се стара. Дечак, кривично неодговоран због година, после немилог догађаја смештен је у Дом за малолетнике у Панчеву.
Иначе, мајци дванаестогодишњака који је запалио бескућника је 2. фебруара, на предлог Основног тужилаштва, после саслушања одређен притвор да би се обезбедило њено присуство за несметано вођење поступка, као и због опасности од бекства, али после само једног дана проведеног иза решетака, она је пуштена.
За Д. Ј. је пре него што је доведена у суд, три пута расписана потрага јер су се позиви за њено саслушање враћали с обавештењем да нису могли бити уручени јер није на пријављеној адреси. По писању медија, против окривљене је и раније подниошена пријава за дело запуштања и занемаривања детета, међутим, та пријава, која датира из априла прошле године, није процесуирана јер је Д. Ј. и тада често мењала пребивалиште.
Подсећања ради, дечак се терети да је у ноћи између 12. и 13. децембра прошле године, око пола четири, с још једним вршњаком и годину дана старијим дечаком, на Булевару ослобођења 21 у Новом Саду, упаљачем запалио новине које је потом бацио на Тодорчевића, који је спавао на душеку покривен картонима. Дечаци су после тога побегли с лица места, али су неколико сати касније идентификовани и пронађени. Малолетник који је заједно с још двојицом другара запалио бескућника на саслушању није знао да каже зашто је то урадио, и додао да му је тако дошло.
Чињеница да су малолетници у глуво доба ноћи били на улици, а да њихове породице нису знале где су, шокирала је јавност.
Несрећни човек је због тешких опекотина, неколико сати касније преминуо у Ургентном центру. Пламен је лакше повредио и Зорана Т. (66), који је био с Тодорчевићем.
Након смрти бескућника, инспектори Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обавили су ванредан инспекцијски надзор у Центру за социјални рад града Новог Сада. Након тога је спроведен и ванредни инспекцијски надзор у Установи за децу и омладину без родитељског старања Дечје село „Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици, чији је штићеник био један од малолетника који је учествовао у немилом догађају.
У Клиничком центру Војводине, где је Драгутин Тодорчевић, страдали бескућник, преминуо, речено је новинарима да је он довезен у Ургентни центар с изузетно тешким повредама, опасним по живот, услед којих је и преминуо. Ватра је захватила његову одећу, а од задобијених опекотина, које су му прекривале 90 одсто тела, и поред борбе лекара да му спасу живот, преминуо је након неколико сати.
Поступајући по службеној дужности, заједничка комисија Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања спровела је надзор над стручним радом Центра за социјални рад града Новог Сада. Надзором над стручним радом, прегледом досијеа корисника, комисија је констатовала да је у раду стручњака Центра за социјални рад у Новом Саду у организовању заштите једног малолетника имала пропусте те да није обезбеђен одговарајући третман и благовремено издвајање из породице.
„У организовању заштите другог малолетника стручни рад је обављен у складу с овлашћењима. Малолетник је измешетен из породице и упућен у домски смештај. О понашању малолетника у домском смештају, васпитач дома је извештавао стручног радника Центра за социјални рад – водитеља случаја – и направљен је план услуга за дете. Стручни рад надлежних Центра за социјални рад у организовању заштите трећег малолетника имао је објективне тешкоће у спровођењу поступака везаних за заштиту детета и, иако је било планирано издвајање из породице, оно није обављено”, констатовала је комисија.
Ванредним инспекцијским надзором у Центру за социјални рад утврђено је да установа није поступила по налогу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања од 21. новембра 2016. године везаном за поступање у инцидентним ситуацијама и није донео акт којим се регулише то поступање.
О инцидентном догађају и смртном исходу бескућника који је користио услуге Центра за социјални рад, дежурни стручни радник сазнао је 13. децембра 2016. године, када је обавештен од Полицијске управе у Новом Саду, док је одговорно лице сазнало за инцидент 14. децембра, након позива инспектора социјалне заштите који је тражио информације о догађају.
Подсетимо, за дело занемаривање детета, по Кривичном законику, запрећена је казна до три године затвора.
Д. Николић