Настављено суђење за покушај убиства кућне помоћнице у Ковиљу
Окривљеном за покушај убиства ножем своје кућне помоћнице Новосађанину Ђорђу Шовљанском (66) је суђење у Вишем суду у Новом Саду настављено саслушањем сведока.
Окривљеном се оптужницом приписује да је 3. јула прошле године у својој кући у Ковиљу ушао ујутро у собу у којој је спавала спремачица Тања Т. из Титела, да би је потом, када је изненада устала из кревета, убо ножем у стомак у пределу где се налазе витални органи и тако јој нанео тешке телесне повреде, опасне по живот. Он је на отварању претреса прошлог месеца изјавио да је разумео оптужни акт, али да не признаје извршење дела које му се ставља на терет.
Разведени пензионисани комерцијалиста је пред већем којем председава судија Видоје Митрић на прошлом рочишту навео да је он особа с тешким инвалидитетом, да га све боли, да је пре двдесетак година имао саобраћајну несрећу, после које и многобројне операције, али и независно од тога озбиљне здравствене проблеме због којих је збрињаван у болници, те да је више пута био у коми. Он је казао да је преко своје комшинице ангажовао Тању Т., а највише због исхране. С њом је живео зими у новосадском стану, а лети у кући у Ковиљу.
Супруг Тање Т. је при сведочењу у више наврата променио исказе дате у току ранијих фаза поступка, али и оне које је давао prеthodno на рочишту. На неки начин створила се збрка кад је наводио колико је мобилних телефона користио у време критичног догађаја, један или три, ко је кога тада звао телефоном, којим редоследом, да ли је оштећена спомињала да је убодена ножем или није, шта је његова супруга рекла кад га је позвала… Атмосфера у судници је из смеха у бројној публици поводом смушених и несигурних изјава, прешла у мук када је он навео да се несрећа надвила над његовом породицом пре спорног догађаја због којег траје овај претрес, и потрајала смртима и болешћу најближих чланова породице, почевши од оних најмлађих.
Богдан Т. је казао да га је супруга тог дана назвала и замолила да из Титела дође по њу у Ковиљ, уз речи да су неки људи отишли у амбуланту по доктора, а да се нису вратили. Уз то му је, наводно, поручила да ће искварити због задобијне повреде.
Вештак судске медицине др Владимир Пилија био је мишења да је окривљени с повредама какве је раније задобио имао мале шансе да почини дело јер му је проблем да чврсто стегне шаку, али да је теоретски то могао починити уз сналажљиве покрете.
– Он се изразито тешко креће и нема могућности као дешњак да чврсто стисне нож – казао је Пилија.
На питање председника већа Митрића, тај стручњак је ипак дозволио теоретску могућност да особа која тако тешко хода и има знатне повреде у руци, почини дело за које га терете.
На питање председавајућег да ли сматра да ли би здрава особа која угледа таквог човека и оцени да ће бити нападнута у шест ујутро, имајући у виду брзину кретања, могла побећи, поменути вештак је био мишељења да би то било изводљиво.
– Затечен ситуацијом, назвао сам познаника који је саобраћајни полицајац и казао сам му шта сам од ње чуо и замолио га да нешто предузме – навео је Богдан Т. – Ја сад говорим чега се сећам, није ми јасно зашто сам говорио другачије у истрази и зашто се не разумемо. У то време имали смо веома великих пробема после смртних случајева у породици, умро нам је прво унучић па ћерка, мајка ми је озбиљно болесна била и тада и сада. Сама супруга предложила је тада да живимо одвојено, да би се мало психички растеретила. Пожелела је да уз свој редовни посао ради и станује код чика Ђорђа, а ја сам јој казао да о томе одлучи сама. Остао сам у Тителу, а она је отишла код њега и почела да станује тамо. Полицајци који су први стигли на лице места сведочили су да је окривљени био смушен, да је седео на столици у пекари поред просторије где се десило убадање кућне помоћнице. Они су казали да је све време ћутао, зурио у под и да им није деловао као особа која је починила злочин. Поред њега је био штап који је служио за испомоћ у ходу, казали су они.
Један од њих је рекао да је оштећена смирено лежала у кревету и да му је при томе показала где је убодена, па је он позвао екипу Хитне помоћи.
– Није ми деловало да је он могао починити такво дело, очигледно је било да је у годинама и с озбиљним здравственим проблемима – казао је један од полицијских службеника.
Али, ниједан од њих није се могао пристетити шта су обавили као „службене радње” том приликом и још неких прилично битних детаља, правдајући се да је прошло доста времена од догађаја.
Председник већа судија Митрић је на предлоге странака прихватио да се ураде ДНК анализе да би се утврдиле евентуалне везе с профилима окривљеног и оштећене и ножа којим је почињено дело, као и ножа који се на prеthodnom рочишту волшебно нашао на поду поред ноге окривљеног у судници док је седео на оптуженичкој клупи, позове сведок у вези с тим, као и да се уради психијатријско вештачење оштећене.
Наставак главног претреса заказан је за 30. април.
М. Вујачић