Настављено суђење за НЕОВЛАШЋЕНО ПРЕДУЗИМАЊЕ ЕСТЕТСКИХ ЗАХВАТА
БЕОГРАД: У Првом основном суду у Београду данас је на суђењу Олгици Маркановић и Јасмини Тасић поводом оптужби да су неовлашћено предузимала естетске захвате саслушана једна оштећена пацијенткиња.
Оштећена Ивана Г. тврдила је да јој је Маркановић унаказила лице, додајући да је код ње на третманима била три пута, а први пут 2020. године.
Прецизирала је да јој је Маркановић третман радила на капцима и подочњацима, те да је трпела болове, због чега тврди да Маркановић није радила уређајем плазма-пеном, како тврди Маркановић, већ ласером.
Она је навела да се придружује кривичном гоњењу Маркановићеве, али не и другооптужене Тасић, јер како је казала, Тасићева није третирала њено лице.
Следеће суђење заказано је за 15. септембар када ће сведочити још једна оштећена.
Оптужним предлогом оптужене се терете да су починиле тешко кривично дело против здравља људи у саизвршилаштву на штету 18 оштећених пацијената.
У саопштењу тужилаштва се прецизира да се проширеним оптужним предлогом Маркановић и Тасић терете да су од јануара 2020. године до 6. фебруара прошле године салону „Tayas“ изводиле хируршке процедуре и то инванзивном применом средства „О2 Но Неедле Mesotherapy - Beauty Machine - Скин energy Ацтиватион Инструмент“, уз коришћење ињекција локалне анестезије ''лидокаин-хлорид“ које је давала окривљена Маркановић, а због чега је 18 пацијената имало тешке телесне повреде.
Тужилаштво је предложило суду да након одржаног главног претреса Маркановић осуди на пет година затвора, а њену помоћницу Тасић на казну затвора од годину и по дана.
Пре проширења оптужења тужилаштво је тразило за Маркановић три године затвора, а за Тасић годину дана.
Оне се такође терете да су од 1. маја 2020. године до 1. марта прошле године у нерегистрованом "медицинско-естетском центру Tayas" у Београду у улици Дриничкој бр. 8 неовлашћеном и неправилном употребном средстава "плазма пен" проузроковале трајна оштећења на третираним деловима лица оштећених у виду дубоких опекотина другог и трећег степена.
Истовремено су користиле ињекције локалне анестезије које нису одобрене ("лидокаин - хлорида"), које су биле ризичне по живот оштећених у случају алергијске реакције, а због непостојања антишок терапије и едукације окривљених, као и саме примене уређаја "плазма-пен" због коришћења струје.
Маркановић је након хапшења на саслушању у тужилаштву негирала да се бавила надрилекарством, односно медицинским захватима за које нема лиценцу.
У својој одбрани пред тужиоцем она је тврдила да су услуге које је пружала пацијентима биле козметичке природе и да се није представљала као стручњак из области медицине.