Надрилекарка Олгица Маркановић пред судом 21. септембра
БЕОГРАД: Олгица Маркановић оптужена за неовлашћено предузимање естетских захвата на пацијентима, за које нема лиценцу, наћи ће се први пут пред судом 21. септембра.
Њој је за следећи уторак заказан почетак суђења Пред Првим основним судом у Београду, на којем ће моћи да изнесе јавно своју одбрану, речено је Танјугу у том суду.
Маркановић је у притвору од хапшења 1. јуна, а према последњој одлуци о продужењу притвор може да јој траје до 24. септембра.
Прво основно јавно тужилаштво у Београду поднело је 28. јула суду оптужни предлог против Маркановићке и њене сараднице Ј.Т. због кривичног дела - тешко дело против здравља људи у саизвршилаштву.
Оптужним предлогом тужилаштво је тражило од суда да Маркановићку осуди на три године затвора, а Ј.Т. на годину дана затвора.
Маркановићки и Ј. Т. се терете да су кривично дело извршиле од 1. маја 2020. године до 1. марта ове године у нерегистрованом "медицинско-естетском центру Tayas" у Београду у улици Дриничка бр. 8а, тако што су неовлашћеном и неправилном употребном средства "плазма пен" проузроковале трајна оштећења на третираним деловима лица оштећених у виду дубоких опекотина другог Б и трећег степена.
Истовремено су примењивале недопуштене ињекције локалне анестезије "лидокаин - хлорида" која је представљала ризик по живот оштећених у случају алергијске реакције услед непостојања антишок терапије и едукације окривљених, као и саме примене уређаја "плазма-пен" због коришћења струје.
Маркановић је након хапшења на саслушању у тужилаштву негирала да се бавила надрилекарством, односно медицинским захватима за које нема лиценцу.
У својој одбрани пред тужиоцем она је тврдила да су услуге које је пружала пацијентима биле козметичке природе и да се није представљала као стручњак из области медицине.
Третмане пацијетима пружала је, како је навела, уређајем "Плазма пен" који не представља медицинско, већ козметичко средство.
Такође је тврдила да поседује сертификат за употребу тог уређаја, а претпоставља да су здравствени проблеми код оштећених пацијената могли настати услед непридржавања стриктног упутства за адекватни опоравак, као што су коришћење соларијума или излагање сунцу пре опоравка коже.