Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На локацији Кижевак ексхумација у току, обишли Одаловић и Маколи

04.12.2020. 15:50 15:58
Пише:
Фото: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/ bs

РАШКА: На локацији некадашњег рудника Кижевак код Рашке, у току је ексхумација посмртних остатака особа које се воде као нестале током сукоба на Косову и Метохију, а ту локацију данас су обишли председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић, председавајући Радне групе Фабијан Бурдије и шеф Приштинске делегације Ибрахим Маколи.

Та локација се истражује већ пет година у континуитету и то по наредби државних и истражних органа државе Србије, а након пет година и 240.000 кубика прекопаног камена на тој локацији прошле недеље пронађени су трагови посмртних остатака који су сада у обради.

Претпоставља се, како је навео Одаловић, да се у петој измештеној гробници на територији централне Србије налази између 15 и 17 помсртни остаци припадника албанске националности и додаје да се са тачношћу ништа не може казати док се процес ексхумације и идентификације не заврши.

До проналажења те локације дошло се захваљујући информацији коју је Србија добила од САД, казао је Одаловић и прецизирао да се ради о сателитском снимку који су добили, а који је направљен у време када се тај догађај десио.

Истакао је да се 1.643 особе и даље воде као нестале из сукоба са простора Косова и Метохије и навео да ће се на локацији Кижевак радити сигурно и наредних десетак дана ако буде могуће због временских услова.

Према његовим речима, већ су припремљени и објекти за конзервацију локације како би се заштитила и физички и безбедносно.



Одалоловић је подсетио да је до сада у масовним гробницама на територији Србије - Батајница, Петрово село, Перица и Рудница, пронађено 907 тела косовских Албанаца, а упитан да ли се локација Кижевак може повезати са Рудницом, казао је да постоје претпоставке које нису неосноване, али да би били неодговорни уколико би тако тврдили док се не добије потврда идентитета.

И даље ће се радити на свим локацијама, казао је Одалиовић и додао да се очекује и да Приштина има активности које су од интереса Србије и српског народа.

“Не можемо да очекујемо да ћемо до краја доћи до нулте тачке да кажемо да нема ниједног нерешеног случаја. У сукобима оваквог карактера увек један број лица остане непронађен и то је оно што је наша сурова реалност”, казао је Одаловић.

Шеф приштинске делегације Маколи је навео да је до проналажења локације где су, према његовим речима, сигурно сахрањени убијени Албанци, требало пет година и додао да имајући у виду изјаве политичара из Београда, Приштинска делегација сматра да има још локалитета и масовних гробница на територији Србије.

"Посвећени смо и у прошлости и сада да откријемо судбину сваке нестале особе у том рату“, казао је Маколи и истакао да се тај процес треба сачувати од политизације, јер је то у потпуности хуманитарно питање.

Нагласио је, међутим, да они који су починили те злочине треба и да одговарају за њих.

Докторка Сузана Матејић, која води тим експерата који је ангажован за истрагу на локалитету Кижевак, навела је да је тај локалитет и са стручног и са сваког другог аспекта тешка и захтевна операција.

Ексхумација је процес и одвија се кроз етапе, казала је докторка Матејић и додала да ће се тек на крају идентификације моћи са сигурношћу рећи ко се у тој гробници налази.

Према њеним речима, локација је тешка за истрагу због теренских услова, као и временских с обзиром на годишње доба и на то да се налази у подножју планине Копаоник, али и да се не може занемарити ни тренутна епидемиолошка ситуација.

Бурдије је истакао да је потрага за несталим лицима дуготрајан процес на којем је потребно заједно радити и додао да су од 2015. године учињени изузетни напори у оквиру Радне групе, али и међународних актера како би се пронашла локација те гробнице.

“Ово откриће наглашава значај прикупљања информација о несталим лицима из националних и међународних извора или од сведока”, казао је Бурдије.

На локацији Кижевак данас су били и представници Еулекса, Међународног комитета Црвеног крста, као и УНДП-а и британске амбасада у Србији, који су помогли у проналажењу локације и истрази финансијским средствима.

У Србији се истражују још две локације, на КиМ ће пет

Комисија за нестала лица Владе Србије истражује информације везане за још две локације на којима би се могле налазити измештене масовне гробнице са посмртним остацима особа које се воде као нестале за време сукоба на КиМ, док ће се на територији КиМ у наредним данима истражити пет локација.

То су казали данас председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић и шеф Приштинске делегације Ибрахим Маколи након обиласка локалитета Кижевак код Рашке где је пронађена пета измештена гробница на територији централне Србије.

Одаловић је казао новинарима да су експерти у више наврата обишли локацију код Новог Пазара где се претпоставља да је једна од измештених масовних гробница, а када је реч о локацији код Сјенице, каже, да се ради о великој површини и да су разговарали са приштинском делегацијом да се са сведоком додатно провере све информације како би успели приближније да одреде тачнију локацију.

Маколи је навео да и на Косову постоје локалитети који се све време истражују, а да се та истраживања базирају на информацијама које добијају од сведока, али и на захтев Комисије Владе Србије.

Подсетио је да је ове године, без обзира, како каже, на ситуацију са ковидом, пронађено посмртних остатака девет особа за које још није идентификацијом утврђено које су националности.

„У данима који долазе истражићемо пет локација на Косову. Док се не заврши идентификација посмртних остатака немогуће је рећи коме они припадају“, казао је Маколи.

Додао је да су посетили неколико локација на Косову и да је сада то у процедури од ауторитета за ратне злочине.

Када добију од Тужилаштва одобрење, почеће да раде на тим локацијама, додаје.

„Док имамо још увек преко 1.600 несталих особа потребан је сталан ангажман да се расветле њихове судбине“, навео је Маколи.

Пише:
Пошаљите коментар
Комисија: Завршена ексхумација 15 жртава, следи идентификација

Комисија: Завршена ексхумација 15 жртава, следи идентификација

23.10.2018. 13:42 13:45