Из скрин-собе жртва на саслушању не види окривљеног
НОВИ САД: На суђењу окривљеном за брутално пребијање девојке у новосадском стану почињено прошле године, његова девојка са статусом посебно осетљивог сведока, у четвртак је дала исказ из посебне просторије у којој је била сама са стручњаком Вишег суда за такве ситуације, док су јој странке поступка постављале питања из суседне суднице.
Комуникација је вођена преко судије, али без непосредног контаката. Иако таква сведочења више нису реткост, примењују се према особама које имају страх и нелагоду због изношења исказа пред кривичним већем.
Такозвана скрин - соба послужила је у поменутом случају за давање изјаве особе која је више пута нагласила да јој је мучна помисао да ће угледати окривљеног за насиље у породици у којем је она преживела тешке повреде, а по наводима из оптужног акта.
– С оштећенима се у таквим ситуацијама обично контактира неколико дана пре рочишта, и том приликом им се саопшти на који начин ће бити саслушани – појашњава за „Дневник” Јелена Остојин из Вишег суда.
У Вишем суду у Новом Саду постоји Служба за помоћ и подршку сведоцима и особама у статусу ошетећених (SPP), односно жртвама, која је почела рад пре пет година и као заједничка служба је надлежна за новосадски Основни, Виши и Апелациони суд у кривичним поступцима.
Јелена Остојин каже да поменута служба пружа помоћ у кривичним поступцима који се воде и пред јавним тужилаштвима, када сведоци и оштећени од Тужилаштва буду проглашени да су посебно осетљиви сведоци, па се стога њихово испитивање спроводи уз употребу техничких средстава за пренос слике и тона, али без присуства странака и других учесника у поступку.
У новосадској Палати правде посебна просторија (SPP) осима за посебно осетљиве сведоке, служи и за испитивање малолетних лица и жртава кривичних дела, а обавља се без присуства странака и учесника кривичног поступка. На тај начин се обезбеђују услови за сигурно и безбедно сведочење и помаже оштећенима и сведоцима да превазиђу негативна осећања у вези с учешћем у кривичном поступку.
У Вишем суду је испитано преко стотину сведока и оштећених у поступцима за кривична дела насиља у породици – 31, силовања – 14, трговине људима – 12, али и сведоци за полно узнемиравање, трговину људима, обљубу злоупотребом положаја, обљубу над дететом, покушаје убиства, тешког убиства, угрожавања јавног саобраћаја, недозвољених полних радњи, изнуде, злостављања и мучења, одузимања малолетног лица...
Просторија која се користи за те намене уређена је донацијом норвешке владе још 2013. године и ускоро следи њено осавремањавање.
У предметима у кривичним поступцима према малолетницима, у којима су сведоци малолетна лица, испитивање се спроводи тако што у посебној просторији буду само они и психолог, док су у судници судија и остале странке који преко пројектора који је постављен на зиду прате испитивања.
Психолог малолетном сведоку поставља питања по prеthodnom договору са судијом, с тим што се питања прилагођавају терминологији и општем развојном степену малолетника. Након испитивања, уколико има додатних питања, судија их доставља на папирићу преко психолога.
Иначе, улога судијског помоћника SPP-a је да координира и организује испитивање сведока, обавештава психолога о саслушању, да се договори с малолетним сведоком и његовим законским заступником или старатељем, дочека их испред суда, пружи емотивну помоћ и подршку, објасни ток суђења, као и да га након саслушања испрати до излаза из зграде суда тако да се не сретне с окривљеним.
Сведоке и оштећене често је потребно опустити под тремом па приликом давања изјава дође неретко и до суза, па и пауза за спуштање тензија.
Служба за помоћ и подршку обавља и послове пружања подршке и помоћи кроз давање објашњења њихових улога у кривичном поступку, начина на који се постављају питања пред судом, правне терминологије, наплате трошкова доласка и све остале правне информације у вези с њиховим сведочењем, као и организације саслушања сведока и оштећеног у посебној просторији.
М. Вујачић
Фото: С. Шушњевић