Исмаил Морина пуштен из затвора у Италији?
ТИРАНА: Исмаил Морина, Албанац кога Србија тражи због пуштања дрона са заставом "Велике Албаније" на утакмици репрезентација Србије и Албаније у Београду 2014, тврди да је пуштен из затвора у Италији.
Морина је на својој страници на Фејсбуку данас изразио захвалност албанском конзулу у Барију, у Италији, за ангажовање у његовом ослобађању, а захвалио је и "Хрватској и Италији на непристрасности".
На друштвеној мрежи је објавио и фотографију са албанским конзулом у Барију.
Званичник Министарства спољних послова у Тирани рекао је да је италијански суд "рашчистио пут" за ослобађање Морине, али је одбио да даље коментарише с тим у вези, преноси АП.
Тај званичник је желео да остане неименован због дипломатске осетљивости питања, напомиње америчка агенција.
Морина и албанско Министарство спољних послова нису навели да ли постоје услови за његово ослобађање, нити да ли случај који је Србија покренула против њега остаје активан, додаје АП.
Морина (36) је прошле године ухапшен у Хрватској по налогу за хапшење који је издала Србија, а раније ове године је премештен у италијански затвор.
Америчка агенција напомиње да он живи у Италији и да је ожењен Италијанком.
Напомиње да су албански премијер Еди Рама, његов кабинет и Фудбалски савез Албаније преговарали са хрватским властима да не одобре српски захтев за изручење, тврдећи да је "албански држављанин Исмаил Морина у опасности да претрпи политички мотивисано гоњење или дискриминацију".
Министарство правде Србије упутило је 18. априла молбу Италији за изручење Морине, а уз молбу је италијанским надлежним органима послата и пратећа документација против Морине, речено је тада Танјугу у Министарству правде.
Морина се нашао у Италији пошто је prеthodno хрватски министар правде Дражен Бошњаковић одбио да да сагласност за његово изручење Србији, иако је хрватско правосуђе још у септембру прошле године утврдило да су испуњени законски услови за његову екстрадицију Београду.
Морина је због тога из Хрватске пребачен у притвор у Италији, где према писању албанских медија има боравиште.
Правоснажну одлуку о испуњености услова за изручење Морине Србији, Врховни суд Хрватске донео је 5. септембра, након чега су списи предмета прослеђени министру Бошњаковићу.