Дневник открива: Процеси пред Посебним одељењем новосадског Вишег суда добили епилог
Новосадски Виши суд је у анализи прошлогодишњих активности подсетио на неколико пресуда медијски праћених предмета Посебног одељења за сузбијање корупције.
На прво место судских одлука издвојен је поступак у вези с подмићивањима и злоуотребама службеног положаја, почињеним на штету осигуравајућих друштава на име тобожњих повреда у саобраћајкама пре осам година у Новом Саду, Београду и Крагујевцу. Окривљени су медицинари, међу којима и специјалисти, адвокати и други.
Правноснажно је овај кривични поступак окончан 19. августа прошле године. Изрчена је пресуда, лекару специјалисти ортопеду у пензији Владимиру Шарчеву , због кривичног дела примања мита, у вези с кривичним делом злоупотребе службеног положаја на јединствену казну затвора у трајању две године и четири месеца и мера безбедности забране вршења позива, делатности и дужности - обављања лекарског позива у трајању једне године.
У том предмету, медицински техничар Воја Марјановић осуђен је због продуженог кривичног дела давање мита у у стицају с продуженим кривичним делом злоупотребе службеног положаја у подстрекавању и кривичног дела примање мита у подстрекавању на јединствену (обеједињену) казну затвора у трајању три године и три месеца. Лекар специјалиста-ортопед Ивица Лалић , осуђен је због кривичног дела примања мита, на казну затвора у трајању од једне године која ће се извршити у просторијама у којима станује, уз примену електронског надзора и мера безбедности, једногодишња забрана вршења позива, делатности и дужности - обављања лекарског позива.
Правноснажно је окончан кривични поступак против окривљеног Милана Трифуновића из Србобрана, због кривичног дела злоупотреба овлашћења у привреди. Осуђен је на годину казну затвора, коју ће издржавати у просторијама у којима станује и обавезан да оштећеном ДОО „Пионир” на име накнаде штете и имовинскоправног захтева исплати износ од 2.702.515,57 динара, у року пола године од дана правноснажности пресуде.
Осуђени Трифуновић је у периоду од 28. септембра 2010. године до 30. јула 2011. године као власник и директор ДОО „Трифуновић” у Турији прибавио противправну имовинску корист за своју фирму прикривањем и неистинитим приказивањем пословања свог предузећа и довођењем у заблуду орган управљања „Пионир” АД из Србобрана да са окривљеним закључе уговор о робној размени.
Уговором се „Пионир” АД обавезао да ће испоручити ДОО „Трифуновић” семенску пшеницу род 2010. године у количини од 100.000 килограма док се ДОО „Трифуновић” обавезао да ће најкасније до 30.јула 2011. године испоручити „Пиониру” меркантилну пшеницу вредности 2.600.000 динара.
При томе је окривљени Трифуновић као гаранцију плаћања предао две менице, те када је пшеница је преузета од стране предузећа ДОО „Трифуновић”, није извршио своју обавезу, а оштећени није могло наплатити јер је текући рачун поменуте фирме био блокиран.
Адвокат Хасида Тафиловић, због продуженог кривичног дела давање мита у вези с чланом у стицају са продуженим кривичним делом преваре осуђена је на јединствену казну затвора у трајању осам месеци коју ће издржавати у просторијама у којима станује, уз примену електронског надзора и новчану казну у износу од 50.000 динара и мера безбедности забране вршења позива, делатности и дужности - обављања адвокатске делатности у трајању од једне године.
Марко Мијаиловић је због давање мита у стицају са кривичним делом преваре осуђен на условну осуду са утврђеном јединственом казном затвора у трајању од једне године и роком провере од три године и новчану казну у износу од 50.000 динара. Драгољубу Товљанићу, због кривичног дела преваре, изречена је на условна осуда са утврђеном казном затвора у трајању од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара, а Милораду Балти, пресуђено је због преваре, на условну осуду са утврђеном казном затвора у трајању од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара, Борислав Иваниш, осуђен је због преваре, на условну осуду од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара, а Теодора Благојевић , због кривичног дела, на условну осуду са утврђеном казном затвора у трајању од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара.
Александру Дамјановићу, због кривичног дела преваре, на условну осуду са утврђеном казном затвора у трајању од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара, Ненаду Јовановићу, изречено је због преваре на условну осуду са утврђеном казном затвора у трајању од осам месеци и роком провере од две године и новчану казну у износу од 50.000 динара.
Истом пресудом су ослобођени од оптужбе Немања Гвозденовић, лекар специјалиста-ортопед, за кривично дело злоупотребе службеног положаја и Мирослав Тривић, за превару.
Од окриљвених је одузета прибављена противправна имовинска корист и обавезани су да исплате штету осигуравајућим друштвима.
У децембру је правоснажном пресудом окончан и кривични поступак према окривљенима саобраћајном полицајцу Предрагу Маркову из Бешке и полицијском службенику Далибору Шекуларцу из Новог Сада, због кривичног дела злоупотребе службеног положаја у саизвршилаштву. Изречене су им условне казне затвора у трајању од по осам месеци које се неће извршити уколико окривљени не понове кривично дело у року од три године од дана правноснажности пресуде.
Такође, изречене су им и мере забране вршења позива, делатности и дужности полицијског службеника у трајању од једне године од дана правноснажности пресуде.
Њима се приписује да су 13. новембра претпрошле годин око 23 часа на локалном путу у близини Нерадина, код Ирига, као службена лица, невршењем своје службене дужности прибавили корист Д. Ћ. из Земуна у виду непроцесуирања за учињени саобраћајни прекршај - управљање возилом у саобраћају на путевима под дејством алкохола.
Прошлог новембра окончан је и кривични поступак против Роберта Васловићу из Светозара Милетића, због продуженог кривичног дела проневера у обављању привредне делатности. Њега је суд осудио на условну казну седам месеци затвора, која неће бити извршена уколико окривљени не понове кривично дело у року од две године од дана правноснажности пресуде. Суд је окривљеном одузео и прибављену противправну имовинску корист у износу од 53.400 динара.
Осуђени је претпрошле године у Суботици, као запослени у оштећеном привредном друштву „Сименс” ДОО Београд, у производним просторијама у Суботици, на пословима линије улагања намотаја, користећи одсуство и непажњу других запослених у оштећеном привредном друштву у више наврата из круга привредног друштва износио отпадни бакар који је настајао током рада на прекрајању бакарних намотаја.
Окривљени је отпадни бакар из круга предузећа износио сакривен у својој одећи и потом га продавао различитим особама. Тако је противправно присвојио 178 килограма бакра. У мају 2019. године службеници обезбеђења затекли су га при покушају изношења пет килограма бакра који му је том приликом одузет.
М. Вујачић