broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДНЕВНИК: Дулић, Дробњак и Јањић поново на оптуженичкој клупи

28.08.2018. 08:50 14:12
Пише:
Извор: Tanjug

Након што је београдски Апелациони суд укинуо првостепену осуђујућу пресуда у случају „Нуба инвест”, поновљено суђење оптуженима, бившем министру екологије Оливеру Дулићу, директору ЈП „Путеви Србије” Зорану Дробњаку и некадашњем помоћнику министра Небојши Јањићу тебало би да почне за месец дана, сазнаје „Дневник”. 

– Посебно одељење Вишег суда у Београду, познато као Специјални суд, заказало је за 2. октобар почетак главног претреса у поновљеном поступку у случају „Нуба инвест”– потврдила нам је портпаролка Вишег суда Бојана Станковић.

Подсетимо, после жалбене седнице одржане пре три месеца, Апелациони суд у Београду је својом одлуком, објављеном средином јуна, укинуо пресуду Специјалног суда којом је Дулић био осуђен на три и по године затвора, Јањић на три године, а Дробњак на годину, по оптужбама за „продужено кривично дело злоупотребе службеног положаја у вези с поступком одлучивања поводом захтева за издавање саобраћајно-техничких услова, локацијских дозвола и сагласности грађевинских дозвола предузећу ’Нуба инвест’, за изградњу мреже оптичких каблова”.

Укинутом пресудом Дулић је био осуђен на три и по године затвора, Јањић на три године, а Дробњак на годину

Апелациони суд је саопштио да је нашао да је „првостепена пресуда донета уз битну повреду одредаба кривичног поступка, због непотпуно утврђеног чињеничног стања и неразумљивог образложења првостепене пресуде”. 

Дулић, Дробњак и Јањић су сада укинутом пресудом били оглашени кривим по оптужбама да су „од јула 2009. године па до јула 2012, искоришћавањем и прекорачењем својих службених положаја које су у то време обављали, омогућили инвеститору 'Нуба инвест', изградњу линијског инфраструктурног објекта – телекомуникационе мреже, постављање оптичких каблова на државним путевима првог и другог реда којима управља ЈП 'Путеви Србије'”.

Апелациони суд је оценио да је првостепена пресуда морала да буде укинута „због очигледних недостатака разлога првостепене пресуде, затим повреда процесних одредаба које обавезују суд на давање ваљане и целовите аргументације за своје закључке, као и погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања”.

„На новом главном претресу првостепени суд ће узети поново у разматрање ту кривичноправну ствар и по савесној и брижљивој оцени свих изведених доказа и утврђених чињеница донети правилну, на закону засновану и јасно образложену одлуку”, навео је Апелациони суд.

Процес у случају „Нуба” покренут је у септембру 2012. године, а у оптужници су изнете сумње да је Дулић, као министар за заштиту животне средине и просторног планирања у влади Мирка Цветковића, дао усмени налог свом тадашњем помоћнику Небојши Јањићу да се издају локацијске и грађевинске дозволе „Нуба инвесту” за постављање оптичких каблова, иако инвеститор, како је навело Тужилаштво, „није имао неопходну документацију у складу са Законом о планирању и изградњи и Законом о јавним путевима”.

Јањићу се приписује да је прихватио спорни Дулићев налог, а   Дробњаку да је 18. септембра 2009. дао сагласност, односно „спорне дозволе”.

По наводима оптужнице, издавањем захтеваних дозвола омогућено је „Нуби” да приступи изградњи оптичке мреже каблова на државним путевима којима управљају „Путеви Србије”, коридорима од Београда до граница с Хрватском, Мађарском, Румунијом, Бугарском и Македонијом. На тај начин, по тези оптужбе, предузеће „Нуба инвест” стекло је доминацију над јавним путевима и њиховом експлоатацијом и повлашћени положај у односу на друге заинтересоване инвеститоре у тој области и корист кроз уштеде на одређеним дажбинама у износу вишем од два милиона динара. 

Сви окривљени су негирали оптужбе у потпуности, наводећи да је све рађено по закону и другим прописима, те да  „Нуба инвест”није имала повлашћени положај већ исте услове као и остали инвеститори у тој области.

Дулић је у одбрани пред судом истакао да су уговори с „Нубом” и другим оператерима били и законити и добри за државу, buyеt и грађане.

Директор „Путева Србије” Зоран Дробњак у одбрани је такође навео да је све рађено по закону и да је то јавно предузеће приходовало 256 милиона динара од наплате такси приликом реализације уговора којим је словеначкој компанији „Нуба инвест” 2009. године дозвољено постављање оптичких каблова на путном земљишту.

Дробњак је тврдио да је сагласност о саобраћајно-техничким условима за постављање каблова дао управо „поштујући закон јер је све било у складу с прописима”.

Ј. Јаковљевић

Аутор:
Пошаљите коментар