Бивши судија Благоје Јакишић и пред трећестепеним већем
Велико веће Апелационог суда у Београду, као суд трећег степена који поступа по жалбама на неправоснажне одлуке тог суда, одлучило је да отвори претрес у процесу против некадашњег члана Високог савета судства, сада бившег судије Благоја Јакшића и још четворо оптужених у вези са случајем овере једног спорног уговора у Општинском суду у Косовској Митровици пре 17 година, у време док је Јакшић био председник тог суда.
Како сазнаје „Дневник”, трећестепено веће петорице је одлуку о томе донело после седнице одржане прошлог месеца, на којој су разматране жалбе одбране на неправоснажну осуђујућу пресуду другостепене апелације којом је преиначена ослобађајућа пресуда Специјалног суда.
Јакшићев бранилац Зоран Перовић потврдио је у изјави за „Дневник” да је добио позив за главни претрес у трећем степену и да је он заказан за 27. и 28. септембар.
„Апелациони суд у трећем степену веома ретко доноси одлуке о отварању претреса“, каже Перовић, и напомиње да је пресуда коју у том поступку изрекне суд, правоснажна.
Неправоснажном пресудом другостепеног већа Апелационог суда Благоје Јакшић је осуђен на три године затвора по оптужби да је 2000. године, као председник Општинског суда у Косовској Митровици, злоупотребом службеног положаја, наложио судским референтима да овере фиктивни уговор предузетника Љубомира Бишевца и Милорада Лакетића, директора тада друштевене фирме „Лукс” из Косовске Митровице, о купопродаји „Луксовог” пословног простора. По оптужби за оверу фиктивног уговора и кривично дело злоупотребе службеног положаја у помагању, судски референт Драган Гавриловић је осуђен на две године затвора, а његов колега Благоје Чуровић на годину.
„Лукс” приватизован па продат
По сазнањима „Дневника”, у међувремену је бивша друштвена фирма „Лукс” приватизвана па би, како сматрају упућени, на крају могли да се испреплету исход судског поступка против Јакшића и осталих и власничка прича предметног „Луксовог” пословног простора у којем је деценију и по смештен Ректорат Универзитета у Приштини с привременим седиштем у Косовској Митровици.
„Дневникови“ добро обавештени извори наводе да је косовскомитровачку фирму „Лукс” за 129.000 евра купио један косовски Албанац прилично звучног имена.
Милорад Лакетић, као директор фирме „Лукс“, и Љубомир Бишевац су истом неправоснажном пресудом осуђени по оптужби за закључивање фиктивног уговора 30. децембра 1997. године – Лакетић на две године затвора за кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица, а Бишевац на три године затвора, за исто дело у подстрекавању. По наводима оптужнице, Бишевац је потом продао тај пословни простор Универзитету у Приштини, са седиштем у Косовској Митровици, а пресудом је наложено да се Бишевцу одузме 20.040.000 динара, за колико је, како се наводи, „23. децембра 2002. године продао локал стечен незаконито”.
Сви окривљени су одбацили оптужбе.
Процес је покренут 23. септембра 2011. године, када је судија Благоје Јакшић, у то време члан Високог савета судства и судија Вишег прекршајног суда у Београду, био ухапшен и провео је пет и по месеци у притвору. Јакшић је у одбрани тврдио да је у позадини процеса било незадовљство тадашње извршне власти његовим радом у Високом савету судства приликом ревизије реизбора судија, јер је сматрао да велики број нереизабраних судија треба да буде враћен на судијске функције.
Специјални суд је донео две ослобађајуће пресуде, после првог суђења 2013. године и после поновљеног 2015, а обе је, по жалбама Тужилаштва, преиначио у осуђујуће Апелациони суд у другом степену. Потом је по одлуци трећестепеног већа Апелационог суда, које је уважило жалбе одбране на осуђујућу пресуду, поновљено суђење у другом степену. Нова, друга по реду осуђујућа пресуда другостепеног већа Апелационог суда, изречена је у фебруару ове године, а по жалбама на њу трећестепено веће је одржало седницу 21. јуна и потом одлучило да оно отвори претрес.
Ј. Ј.