Све очи упрте у новог власника ИМТ-а из Индије
Мештане Јарковца, али и житеље околних места, веома је обрадовала вест да постоји могућност да нови власник фабрике ИМТ, а то је индијска компанија “Тафе”, поново отвори погон у овом селу на подручју општине Сечањ.
Индијци су за 66,8 милиона динара стекли право на интелектуалну својину ИМТ-а која укључује бренд, нацрте дизајна и ауторска права, као и некретнине у Јарковцу, док земљиште где је фабрика ИМТ-а остаје у власништву Србије.
Говорећи о наредним корацима, заменик директора индијске компаније ”Тафе” за европско тржиште Камал Ахуђа навео је да ће тим инжењера из Индије, којима ће се прикључити неколико бивших радника и директора из ИМТ, ускоро доћи у Србију како би одабрали локације за производњу делова за трактор. Приликом потписивања купопродајног уговора, најављено је да би производња нових ИМТ трактора могла почети најкасније за годину дана, уз напомену да ће кључне компоненте, попут мотора, стизати из Индије, док ће се у Србији правити остали делови и склапати трактори са ознаком ИМТ.
- Нисмо још сто посто сигурни да ли ћемо тракторе производити на локацији у Јарковцу. Управо је изазов квалификована радна снага. Да ли су радници спремни да се возе до Јарковца сваки дан, или ћемо бити принуђени да фабрику подигнемо негде ближе Београду, остаје да се види - рекао је Ахуђа.
Да би општина Сечањ, на чијем се подручју налази некадашњи производни погон ИМТ-а, могла да удовољи потребама новог иностраног инвеститора сматра помоћница председника сечањске општине и бивша управница погона у Јарковцу Биљана Савовић.
- Својевремено смо овде имали добре електро-завариваче, који су били дефицитарни у компанији ИМТ, па су наши радници ишли на испомоћ у друге погоне – објашњава Савовић у разговору за “Дневник”, и додаје да је фабрика у Јарковцу престала са радом пре неколико година.
Она се присећа да је у најбоље време ИМТ у Јарковцу запошљавао 120 радника. У том погону, који је сада преузео “Тафе”, производиле су се једноосовинске приколице носивости 3,5 тона, као и странице за тракторске кабине. Највише производа, по речима наше саговорнице, пласирано је на тржишта Републике Српске и Косова.
- Погони у Јарковцу су и дан – данас добро очувани, а осим производне хале, ту се налазе и фарбара и складишни простор. Ми се искрено надамо да ће нови власник компаније одлучити да оживи производњу делова за тракторе у нашој средини, јер једино кроз нове инвестиције можемо сачувати младост у сечањској општини и омогућити омладини да остане да живи и ради овде – истиче Савовић.
Међутим, у Општини Сечањ кажу да за сада није било никаквих контаката са индијским улагачима, тако да је овој локалној самоуправи још увек непознаница какве су намере Индијаца и шта планирају са погоном у Јарковцу. Али, да су добродошли у ову банатску средину не крије ни председник општине Сечањ Предраг Рађеновић.
-Искрено се радујем њиховом доласку, јер би оживљавање производње у великој мери помогло становницима Јарковца, али и наше општине. Свака нова инвестиција, без обзира на то да ли је страна или домаћа, јесте добродошла – изјавио је Рађеновић за лист “Дневник”.
За мештане Јарковца, покретање ИМТ-а би, кажу, значило процват села, које је доживело суноврат када је фирма затворена.
-У погону је било запослено стотинак радника из села, али и околних места. Када је почела криза у фабрици, полако су одлазили један за другим, а последњи радници су напустили погон пре неколико година. Када смо чули да постоји могућност да се поново активира овај погон, стварно смо се обрадовали. То је начин да се млади, али уопште и мештани, задрже у овом и у околним селима – вели некадашњи радник ИМТ-а у Јарковцу Јанош Кормањош.
Пољопривредник Ненад Марковић из Јарковца своје оранице и даље обрађује ИМТ-овим трактором.
- Могу вам рећи да је ово трактор за све генерације и не верујем да у селу има кућа које се баве пољопривредом, а да немају овакву једну машину. То је амајлија сваког домаћинства – поручује Марковић.
Жељко Балабан