Више од 50 светских компанија копа по Србији
Кинески Зиђин већ ради на отварању новог рудника код Бора, а више од 50 светских компанија у Србији истражује разне руде и минерале.
Из Шведске, највећег снабдевача метала у Европској унији, стиже потврда: европској индустрији је потребна руда из Србије.
Залихе које је Рио тинто пронашао у Јадру код Лознице могу да покрију 10 одсто светских потреба за литијумом. На њих рачуна и европско тржиште, јер је тај редак метал будућност аутомобилске индустрије.
Јан Линдин, амбасадор Шведске у Србији, каже да две земље имају традицију што се тиче рударства.
“И ми видимо велики потецијал за сарадњу не само између Шведске и Србије, већ и Европске уније и Србије”, истиче Линдин, а преноси РТС.
Рио тинто рудник планира да отвори 2023. а у Влади очекују и фабрику за прераду и призводњу литијумских батерија. А доласком у Бор, кинески Зиђин преузео је и послове канадског Невсуна.
Петер Хандлеј, шеф јединица за ефикасност ресурса и сировине у Европској комисији наводи да је тренутно актуелно много пројеката, између осталих и изградња ланаца фабрика батерија.
„Биће нам потребно неколико огромних фабрика у Европи. А све то потврђује да је Европа спремна да улаже у Србији”, каже Хандлеј.
Шведска има 16 рудника који запошљавају осам и по хиљада људи. Инсистирају на развоју рударства и за то траже партнере, а Србију виде као кључну за сарадњу у том послу.
Најављују да ће нови рудник Чукару пеки прорадити за две године.
Стевица Деђански, државни секретар у Министарству рударства и енергетике, наводи да су прошле године у Торонту тај пројект у светским размерама називали “звер”, према проценту бакра на тони земље.
“Нешто невероватно, то сада Кинези убрзано развијају заједно са РТБ-ом који су купили”, указује Деђански.
И инвеститори и финасијске институције које подржавају велике рударске и геолошке послове задовољни су привредним амбијентом који Србија нуди.
На европској лествици, Србија је на четвртом месту по брзини издатих дозвола и трајању процедура у том сектору.
Тео Дечев, извршна директорка компаније Мундоро Капитал, каже да, са позиције инвеститора, мора да истакне да Србија има сјајно законодавство.
“Закони о минералима и рудама су веома стабилни, и омогућавају инвеститору да има безбедну средину за улагање”, напомиње Дечева.
Ерик Расмусен, директор природних ресурса ЕБРД-а, каже да је та банка спремна да финансира пројекте “ако сте дисциплиновани, ако поставите високе стандарде и ако водите рачуна о својој средини и људима”.
Д. Мл.