Путниковић: Србија не треба да брине за снабдевање гасом
БЕОГРАД: Уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић изјавила је данас да је Србија потпуно безбедна што се тиче снабдевања гасом и да је скоро немогуће да ЕУ одлучи да заустави снабдевање руским гасом.
Такође, она је за Танјуг истакла да ће, чак и у најгорем случају, Србија имати довољно гаса за грејање и функционисање оног дела привреде који не може без гаса.
"Мислим да је Србија безбедна што се тиче гаса. Једино ако би неко у Европи био довољно луд да сам заврне гасоводе. То би, у нашем случају, значило да Бугари треба да заврну славине за гас из Турске. Ми имамо и другу алтернативу. Ми имамо гас из Мађарске, а и у европским складиштима има гаса, тако да се може истрговати и са те стране, али мислим да о томе не треба размишљати", оценила је Путниковић.
Она сумња да ће ЕУ решити да сама себе одсече од цеви гасовода који снабдевају европске потрошаче руским гасом и истиче да тренутно сви гасоводи у Европи раде нормално - Северни ток 1, гасовод Јамал којим преко Белорусије и Пољске тече гас у Немачку, гасоводи кроз Украјину, Турски ток.
"Када би сада Европа решила да заврне те цеви она би била у великом проблему, јер зима још траје, у складиштима нема гаса који би могао да надомести те количине. С друге стране, гас који је мало више почео да стиже из света никако не може да замени руски гас. Уз то, нема гасовода који из Шпаније може да доведе гас у централну Европу. Једноставно. Без руског гаса Европа је у великом проблему", истакла је Путниковић.
Она објашњава да Србија добија гас преко Турске који гасоводом тече кроз Бугарску.
Турска није чланица ЕУ, а Бугарска јесте, али, наглашава, не верује да ће Бугарима пасти на памет да одустану од снабдевања гасом из Русије, јер су они били у великом проблему у време када је Украјина зауставила транзит гаса током зима 2006. и 2009. године.
"Бугари су се у то време буквално смрзавали јер нису имали грејање. Дакле, Бугарска такође не може без руског гаса и нема алтернативу. Она нешто мало гаса добија из гасовода Тап преко Грчке али то је недовољно и нема ни за грејање, а камоли за привреду. Тако да верујем да Србија није у опасности", наводи уредница портала "Енергија Балкана".
Чак и ако неком падне на памет да то нареди сумња да ће Турска послушати, јер није у ЕУ, а и Бугари ће, каже, размишљати о својој добробити, а не да задовоље политичаре у Бриселу.
Она објашњава да Турски ток или Балкански ток Србији обезбеђује алтернативу да не зависи од транзита преко Украјине, мада сада гас тече у пуном интензитету и преко Украјине, онолико колико је договорено.
"Код нас из Турског тока стиже око 13 милијарди кубних метара гаса, ми задржавамо оно што је уговорено са Гаспромом, а даље транспортујемо за Мађарску, БиХ, Републику Српску, чак се и Хрватска снабдева са милијарду кубних метара гаса. Кроз те цеви има још слободног капацитета да се повећа транзит гаса", каже Путниковић.
Она наводи да су наше резерве гаса у Банатском двору око сто милиона кубних метара.
Напомиње да је ове зиме пуно гаса трошено за производњу електричне енергије, јер је ЕПС био у проблему, тако да су радиле гасне електране у Новом Саду.
"Али ближи се крај зиме, а у међувремену је, поред количина договорених са Гаспромом, набављено још гаса тако да нам не прети опасност да неће бити гаса. Чак и у најгорем сценарију, Србија ће имати довољно гаса за грејање и за функционисање оног дела привреде који не може да обавља производњу без гаса. Мислим да такве опасности нема јер је и канцелар Шолц рекао да Немачка не може да се одрекне руског гаса", каже Путниковић.
Она каже да је гас на берзама достигао и 4.000 долаза за хиљаду кубних метара, али да су астрономске цене гаса о којима се сада прича више хипотетичке, те да је вероватно веома мало гаса продато по тим ценама.
"Гас који сада тече испоручује се по цени коју је Гаспром договорио са појединим државама дугогодишњим уговорима, тако да је ово, када се прича о астрономским ценама игра речима. Сви причамо, а не знамо колико је заиста гаса продато по астрономским ценама", закључила је Путниковић.