Привредници: Економија превазилази све баријере
ПРИШТИНА: Привредници из Србији, који наступају на Међународном сајму привреде у Приштини, кажу да економија треба да иде испред политике, да привредна сарадња може да превазиђе све баријере, као и да у томе очекују помоћ од политичара.
У организацији Привредне коморе Србије више од 150 српских привредника из 70 компанија први пут је данас наступило на Међународном сајму привреде у Приштини, који ће трајати до 21. априла.Они су рекли Танјугу да желе да послују на косовском тржишту или да прошире пословање и повећају продају.
Жељко Сташевић из краљевачке фирме Амига је рекао да први пут учествују на неком сајму у Приштини."Овде смо започели сарадњу са компанијом са Косова и циљ нам је да проширимо познанства са косовским фирмана и видимо да ли има простора да повећамо своје присуство на тржишту. Надамо се да ће то бити резултат овог сајма"
Амига се бави производњом стубова за јавну расвету, стубова за телекомуникације и далеководе, трамвајске и тролејбуске стубове, челичних конструкција за производне и спортске хале."Заинтересовани смо за сарадњу са компанијама са Косова. Надамо се ће држава и Привредна комора Србије обезбедити да заиста економија иде испред политике и да нећемо имати било каквих препрека за сарадњу", нагласио је Сташевић.
Менаџер продаје у компанији Тигар Миша Тошић је рекао да је лично први пут на сајму, иако имају дугогодишње искуство продаје на косовском тржишту.Како каже, купци су пре рата на КиМ били углавном Албанци и Тигар је тада имао око 20 објеката и представништво у Приштини.
"После није било, па смо затварали једно по једно. Сада имамо два до три купца годишње, који имају одређене набавке. Имамо жељу да проширимо наше активности овде".Наводи да су пронашли новог партнера Изи степ из Косовске Митровице, који је у мешовитом саставу - Албанци и Србији, који ће обезбедити још боље пословање на том простору.
Према његовим речима, углавном се на КиМ тражи обућа и тигров лепак, лопте и Тигар покушава да проширир продају и на специјализоване производе, на пример сертификовани програм обуће - ватрогасну чизму, ловачке чизме, риболовачке, рударске и друге чизме.
Драгиша Ризнић, шеф производње у Техноопреми из Краљева, рекао је да се та фирма бави прерадом дрвета и производњом намештаја и израдом плоча, као и прављењем пелета и да до сада нису имали искуства на КиМ, као и да су зато дошли на сајам у Приштини.
"Тражимо потенцијалне купце за пелет и друге производе. Тражимо и дистрибутера, највише нас интересује да нађемо генералног заступника", додао је.Члан менаџмента у Алеви Мирко Асановић је рекао да та компанија користи и тај сајам као прилику за проширење контаката и пословања на КиМ.
Каже да већ стабилно послују на КиМ, али да су сада представили две нове линије производа који су скоро представљени и у централној Србији, а у питању су производи без шећера немањенима особама који здраво живте, као и органска храна намењена деци.
"Врло брзо ће се наћи и на овом тржишту. Ово је још један начин - да пут производа не познаје границе и да економија превазилази све баријере".Рекао је и да из године у годину имају раст продаје производа на ковосвском тржишту.
Менаџер продаје Маријан Милошковић из Агро-мила из Појата који производи сточну храну рекао је већ послују на КиМ и да су раније били на пољопривредном сајму у Приштини."За сада смо задовољни, имамо дугогодишњу сарадњу са постојећим дистрибутером који је из Приштине. Нема препрека, сарадња је за сада одлична".
Иначе, каже да на КиМ траж комплетан програм сточне хране, за пилиће, коке носиље, јунад и краве музаре.