Представљен каталог социјалних предузећа
Привредна комора Србије је у оквиру кампање подршке социјалном предузетништву припремила каталог социјалних предузећа и њихових производа, а циљ је промоције овог вида предузетништва, његово оснаживања и запошљавање, , саопштила је ПКС.
- Социјална предузећа представљена у каталогу су тржишно оријентисана - рекла је Милица Павић из Центра за програме подршке привреде и макро, малим и средњим привредним друштвима ПКС Милица Павић.- Та предузећа су основана ради пружања подршке незапосленима, особама с инвалидитетом и другим маргинализованим друштвеним групама, решавању проблема сиромаштва, еколошке и зелене економије, развоју руралних подручја .
Она је додала да су у каталогу представљена предузећа из различитих грана привреде - од оних која производе - ракију, yem, робу од текстила - торбе и одећу, играчке... до фирми који се баве рециклажом. У каталогу је и „ЕкоБаг„, фирма која се издваја као прво еколошко социјално предузеће у Србији и које запошљава жене старије од 50 година. „ЕкоБаг” се бави рециклажом ПВЦ фолије за билборде, а овој фолији је потребно и до 1.500 година да се разгради у природи. „ЕкоБаг„ има искуства и у рециклирању мешева, итисона и других материјала.
У Србији тренутно послује око 500 социјалних предузећа, приоритет је да их буде више, а то омогућава и новоусвојени правни оквир - казала је Милица Павић. - Центар ће пружити техничку помоћ онима који буду желели да стекну статус социјалног предузетника.
По њеним речима, правни оквир усвојен је почетком године и омогућава да социјална предузећа добију подршку без обзира на то да ли су се регистровали као предузетници, привредно друштво или представници цивилног сектора.
Фирма Ретекс прикупи до две тоне отпадног текстила месечено, а у радионици за рециклажу од текстилног отпада производе се промо торбе, цегери, несесери, кецеље за угоститељство, играчке...
Предузеће New пен производи графитне оловке и бојице од рециклираног новинског папира.и тако доприноси заштите животне средине. За разлику од дрвених и механичких оловки , оловке од рециклираног папира не штете природи у процесу производње, а ни након употребе.
- Куповином производа и услуга ове фирме директно се доприноси друштвено одговорном пословању које постаје све важније у сарадњи са инвеститорима, купцима, добављачима и другим заинтересованим странама. Истовремено, ова предузећа доприносе и релаизацији циљева одрживог развоја, а нарочито циљева оних који се тичу веома важних тема - Достојанствен рад и економски раст, Свет без сиромаштва Смањење неједнакости - објаснила је Милица Павић.
З. Делић