Повољан резултат, привредници очекују даљи раст
БЕОГРАД: Привредна активност у Србији боље је прошла у другом кварталу него што се очекивало а стопа раста од - 6,5 посто је повољан резултат када се погледају упоредиве привреде у Европи, рекао је данас у изјави за Танјуг Бојан Станић из Привредне коморе Србије.
"Значајно је да поред пакета мера подршке доприноси и оптимизам који се полако појављује у Европи, имамо на пример податке из Немачке која је забележила изненађујуће добру индустријску производњу у јулу месецу", рекао је он.
Оваквих резултати показују да је база привреде Србије значајно очувана, сматра он и додаје да премошћавање кризе треба да потраје до наредне године када се по анализама међународних финансијских институција очекује глобални опоравак.
Боље резултате у трећем кварталу 2020. године очекују и привредници што су резултати кварталне анкете коју је међу 1.000 привредних друштава у Србији који запошљавају 250.000 радника спровела ПКС.
"Када гледамо очекивања привреде у односу на пословне приходе и промет, око 75 одсто привредних друштава очекује исти или већи промет него у другом кварталу - тако да одређени оптимизам постоји", каже Станић.
Додаје да је значајно да је више од две трећине анкетираних у другом кварталу, који је био највише погођен, радило са капацитетима изнад 50 одсто.
Каже да око 80 привредника очекује да ће бити већи извоз бити већи у трећем кварталу.
"Најбитније да око 95 процената компанија у овом кварталу не очекује промену запослености - односно пад запослености. То је последица мера али и солидарности привреде да очува привредни потенцијал који је неопходан надамо се већ за први део наредне године", додаје он.
Оптимизам привредника постоји и код инвестиција којих ће бити више у трећем кварталу.
"Најважније је да се домаћа компонента, извођачи домаће компаније, што више укључе у инвестиционим пројектима где је инвеститор држава", сматра Станић.
Додаје да су стране директне инвестиције опале у првом полугодишту, али је износ од 1,3 до 1,5 милијарди евра ипак значајан.
"Значајна је и информација Владе Србије да ниједна од страних најављених инвестиција није отказана, већ само одложена на период 3-6 месеци", каже Станић.
У ПКС сматрају да ће привреди Србије ићи на руку код инвестиција што велике компаније из Западне Европе, размишљају да један део производње из удаљених ваневропских тржишта врате ближе матичним земљама како би имали поузданији ланац снабдевања.
"Самим тим тржиште Западног Балкана а посебно тржиште Србије због компаративних предности постаје атрактивније за инвестиције које носе већу додату вредност и које су дугорочне", сматра Станић.