НИС без руске нафте због санкција, друге нафте нису спорне
БЕОГРАД: Нови пакетом санкција ЕУ према Русији онемогућено је снабдевање Нафтне индустрије Србије руском нафтом, али би могло да се настави снабдевање преко хрватске луке Омишаљ свим осталим врстама сирове нафте сем руске, наводи се у одговору Министарства рударства и енергетике Танјугу.
"Новим пакетом санкција забрањује се снабдевање руском сировом нафтом преко било које луке, морским путем, а НИС се снабдева сировом нафтом која се танкерима допрема до луке Омишаљ. То значи да нема могућности да се до Рафинерије у Панчеву више допрема руска сирова нафта, али би НИС могао да увози све остале врсте сирове нафте сем руске, као што је у prеthodnom периоду је већ увозио нафту из Ирака и неких других земаља", наводи се у информацији.
Из Министарства објашњавају да Србија није једина европска земља која би била погођена новим пакетом санкција ЕУ, и додају да се чини све да сигурно снабдевање буде обезбеђено.
"Шести пакет санкција ступа на снагу од момента објављивања али је дат период од шест месеци свим чланицама ЕУ за имплементацију у којем треба да се заврше сви постојећи уговори и спот набавке сирове нафте. За деривате нафте су овај транзициони период је осам месеци", наводи Министарство.
Додају да се то односи на све набавке које се обављају транспортом бродовима до лука.
Истиче се да изузеци од 6. пакета државе чланице ЕУ које се руском сировом нафтом снабдевају преко нафтовода.
"Наведено је да Мађарска и Словачка могу да наставе са снабдевањем руском сировом нафтом нафтоводом али после осам месеци више не могу да продају деривате нафте произведене од овако увезене сирове нафте чланицама ЕУ или трећим државама. Бугарска, Чешка и Хрватска због своје специфичне ситуације изузете су и имају могућност и убудуће да наставе са снабдевањем и после периода од осам месеци али су у обавези да обезбеде алтернативне руте за снабдевање", наводи се у информацији.
Из Министарства поручују да ће се у наредном периоду, поред решавања питања снабдевања, радити и на повећању залиха сирове нафте "које би уз стабилне резерве нафтних деривата дале додатну сигурност у случају поремећаја на тржишту".
Поручује се да је једна од очекиваних последица новог пакета санкција ЕУ је и притисак на тражњу јер ће и друге земље тражити алтернативе увозу нафте из Русије.