ИНСПЕКЦИЈА РАДА Газде кршиле права трудница и породиља
Захваљујући посебном телефонском броју за пријаву неправилности у области рада и права за труднице и породиље, од краја јула 2019. до 15. јануара ове године забележено је 336 пријава послодаваца због кршења или ускраћивања неког од права, показују подаци Инспектората за рад.
Како је објаснио директор Инспектората Стеван Ђуровић, примедбе се пре свега односе на неисплаћивање новчаних накнада, које су дефиснисане уговором, а било је и случајева давања отказа.
Иначе, реч је о посебној бесплатној телефонској линији (0800/300-307) коју је покренуло ресорно министарство, а преко које труднице и породиље могу Инспекцији рада пријавити послодавце који крше закон и тако им ускраћују права која имају.
Ђуровић подсећа на то да је на сајту Министарства рада објављена и листа послодаваца код којих су утврђене неправилности у вези с остваривањем права током трудноће, породиљског одсуства, одсуства с рада ради неге детета и посебне неге детета.
Та листа се односи на неправилности које су начињене у периоду од 23. јула 2019. до 15. јануара ове године и на списку је 29 предузећа из Београда, Врања, Новог Сада, Прокупља, Крушевца, Краљева, Лесковца, Шапца, Панчева и Зрењанина.
Црна листа помаже
Директор Инспектората истиче да се, од када се на сајту ресорног министарства објављује такозвана црна листа, код послодаваца све више пробуђује свест о поштовању прописа и да се то осликава и у мањем броју пријава.Ђуровић наводи податак да су у протеклој години инспектори обавили више од 77.000 инспекцијских наздора и да је, између осталог, утврђено да је мање радника ангажовано на црно.
– Број радника на црно смањен је око 36 одсто у односу на prеthodnе године и приметно је да све више послодаваца ради у складу са законом – додао је Ђуровић.
Ђуровић за Танјуг прецизира да је 19 послодаваца кршило права трудница, а десет њих права породиља. Та предузећа баве се углавном трговином, угоститељством, производњом хлеба и пецива, обуће, фризерском делатношћу...
Неправилности су се готово код свих фирми које су на списку односиле на неисплату накнаде. По поменутој листи, 11 послодаваца није доставило обрачуне зарада, односно потврде о годишњим оствареним приходима, седам их није доставило потребну документацију надлежним службама из области социјалног и здравственог осигурања, а три послодавца су дала незаконите отказе уговора о раду.
Инспекторат за рад донео је 12 решења, 20 захтева за покретање прекршајног поступка, као и три упозорења послодавцима.Ђуровић каже да је на почетку рада, односно одмах по покретању посебне бесплатне линије, први месец и по било уједно и највише позива.
Како наводи, међу њима има оних који су неупотребљиви, а било је и случајева да се 20 пута пријављује једна те иста особа.
З. Делић