ЕПС: Рекорди у производњи угља и струје на почетку 2018.
БЕОГРАД: Електропривреда Србије (ЕПС) започела је 2018. годину с одличним резултатима и у јануару произвела 9,3 одсто више електричне енергије и 7,5 одсто више угља него у истом месецу прошле године, саопштено је данас из тог Јавног предузећа.
Рекорде у производњи угља и струје пратило је побољшање наплате испоручене електричне енергије, која је подигнута готово на 100 одсто, због чега ЕПС на рачуну има 56 милијарди динара, односно готово 470 милиона евра, што, како се наводи у саопштењу, осигурава стабилно пословање компаније и наставак инвестиција.
У електранама ЕПС-а, током првог месеца 2018., произведено је око 3,3 милијарде киловат-сати електричне енергије, што је око шест одсто више него што је планирано.Одличним резултатима допринела је знатно боља хидрологија тако да су хидроелектране надмашиле план за око 44 одсто и у јануару произвеле 1,1 милијарду киловат-сати електричне енергије.
Основу производње ЕПС-а чине термоелектране, у којима је током јануара из колубарског и костолачког угља, произведено око 2,2 милијарде киловат-сати.Рудари РБ "Колубара" значајно су допринели тој производњи, пошто су током јануара откопали више од 2,4 милиона тона угља за електране огранка ТЕНТ. Произведено је девет одсто више колубарског угља него у јануару 2017. године.
"На коповима РБ "Колубара" има 10 милиона тона откривеног угља, спремног за експлоатацију. То је највише откривеног угља од када постоји "Колубара". Укупно је у јануару откопано 3,2 милиона тона угља", изјавио је в. д. директора ЈП ЕПС Милорад Грчић.Како додаје, наплата за 2017. годину је на нивоу од 99,2 одсто, а откривена су и 6.762 случаја крађе струје и за то послати рачуни од 1,03 милијарде динара.
"Један од најбољих резултата у наплати остварен је у јануару ове године када је од 22,5 милијарди динара испоручених на рачунима за децембарску потрошњу струје, наплаћено 22,3 милијарде динара", изјавио је Грчић.
Наплата је, како наводи, побољшана јер је ЕПС унапредио пословање, а повећана је и дисциплина домаћинстава и привреда у плаћању, посебно фирми и институција из јавног сектора, што је "резултат и јасног става председника Србије и Владе да се неће толерисати неплаћање", истакао је Грчић.
Prеthodna година била је једна од инвестиционо најактивнијих у историји компаније, а у овој години је планиран наставак великих пројеката који ће када буду завршени имати велику улогу у обезбеђењу енергетске стабилности и независности Србије.
Нови термо-блок у Костолцу снаге 350 мегавата, изградња првог ЕПС-овог ветропарка "Костолац", изградња система за одсумпоравање на ТЕНТ А, повећање капацитета ПК "Дрмно", ревитализација и модернизација хидроелектрана широм Србије, развој дистрибутивне мреже и објеката, само су неки од кључних пројеката који ће допринети развоју ЕПС-а, домаће привреде, и бољим условима за живот купаца електричне енергије, закључује се у саопштењу.