ЕВО КОЈИ ГРАДОВИ ПРЕЛАЗЕ НА ЗЕЛЕНУ ЕНЕРГИЈУ Министарство рударства и енергетике улаже 40,5 милиона евра
Преласком на коришћење обновљивих извора енергије (ОИЕ), кроз нови пројекат Министарства рударства и енергетике вредан 40,5 милиона евра, 10 градова и општина у Србији унапредиће своје системе даљинског грејања и заштите животне средине.
У оквиру Пројекта обновљивих извора енергије у Србији, који се спроводи уз финансијску подршку Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), Републике Аустрије и Швајцарске конфедерације, изабрано је 10 јединица локалне самоуправе које ће учествовати у програму: Бечеј, Богатић, Крагујевац, Краљево, Крушевац, Ниш, Нови Пазар, Панчево, Параћин и Вршац.
Процењена вредност Фазе 1 је 40,5 милиона евра, а ускоро се очекује потписивање финансијских споразума, саопштено је из Министарства рударства и енергетике.
"Овим пројектом настављамо са увођењем обновљивих извора енергије у сектор даљинског грејања које смо успешно започели изградњом топлана на биомасу, од којих су три већ пуштене у рад, а на четвртој ускоро почињу радови. Нове инвестиције обезбедиће да грађани имају поуздано и квалитетно грејање, а да топлане функционишу ефикасније, да користе зелену енергију и истовремено чувамо животну средину", изјавила је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић.
Додала је да ће се пројектом финансирати зелене технологије у системима даљинског грејања, пре свега топлотне пумпе, соларни колектори, геотермална енергија, као и аутоматизација топлотних подстаница како би планирани пројекти остварили максималну ефикасност.
Како је наведено, након реализованих улагања, топлане у 10 изабраних локалних самоуправа производиће око 115 GWh топлотне енергије из ОИЕ, а укупна количина топлотне енергије произведене из обновљивих извора у Србији повећаће се са садашњих 95 GWh на 210 GWh.
Потрошња примарне енергије смањиће се за додатних 61 GWh применом мера енергетске ефикасности, а пројекат ће допринети и бољој заштити животне средине, кроз смањење годишње емисије СО2 за 14.600 тона.