Жигманов: Коснтантно подижемо стандарде људских права на срећу свих
БЕОГРАД: Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов оценио је данас да је Влада Србије посвећена култури дијалога и поштовању људских права која у Србији имају пуну заштиту, и нагласио да се лествица стандарда у том циљу непрестано подиже.
Жигманов је у Дому Народне скупштине, поводом облежавања Међународног дана људских права и 75 година усвајања Универзалне декларације, оценио да су људска права ''крхка'' творевина.
Она се морају даноноћно унапређивати заједничким снагама, јер ''никада није готово и увек може више на срећу свих'', рекао је Жигманов и подсетио да данашњи дан позива на једнакост и хуманост , и на подсећање на чињенцу да се сва људска бића рађају слободно, једнака у достојанству и праву.
Према речима министра, култура људских права и сам дијалог са различитим друштвеним групама се мора унапређивати.
''Друштвени дијалог ће бити форум за налажење решења за најрањивије друштвене групе, младе'', рекао је Жигманов на скупу на којем су говорили и председница Владе Србије Ана Брнабић и преседник парламента Владимир Орлић.
Орлић је подсетио да се темељни и правни акти Србије као модерне државе заснивају на начелима заштите људских права.
"Људска права увек имамо пред собом и водич су нам на путу константног унапређења друштва - заједнице у којој ће сваком појединцу бити гарантовано поштовање његових основиних права, без обзира на вероисповест, расу, пол, разлике и различитости. То је циљ којем тежимо, то нам обезбеђује достојансрвен и пристојан живот", рекао је Орлић и додао да смо створили друштво у којем свако има једнаке шансе.
Нагласио је да је Србија показала да су питања о којима данас говоримо приоритетне области.
У домену људских права, додао је, успостављен је уставни, законодавни, институционални оквир, усклађен са међународним стандардима, Устав који гарантује грађанска, економска, социјлана културна и политчка права сваком као и закони.
"Ратификовали смо осам од девет основих уговора УН који се тичу људских права", подсетио је Орлић и додао да је урађено много на национаном нивоу.
Србија је, како је нагласио, учинила све да помогне свим угроженима без икакве разлике и од почетка рата у Украјини определила је милоне евра за хуманитарну помоћ, примила у своје окриље избегле, међу којима има много деце.
"Показали смо се као држава и друштво, као гостољубиви и хумани људи...због таквог доноса према другима, стабилности и политке, Србија је препозната и сврстана као држава којој је место у реду најбезбеднијих и најслободнијих", рекао је Орлић, који је говорио и о забрани дискриминације, положају старих, деце, значају међугенерацијске солидарности.
Према његовим рецима, парламент и читава држава су се обавезали да штите и заступају људска права сваког појединца да се разликама поносимо и да их славимо.
"То говорим и у лично име и име свих посланика 13. сазива и у име државне политке којој припадамо, јер су управо вредности Универзалне декларације о људским правима уткане у темеље нашег полтичког поврења и деловања", рекао је Орлић.
Стална представница УН у Србији Франсоаз Жакоб изразила је задовољство што је у Србији израђена алатка за спровођење принципа "Да нико не буде изостављен" и изразила наду да ће ти принципи бити спроведени.
Додала је да ће се ти алати користити и за стратешко планирање зелене транзиције и подршке особама са инвалидитетом.
Србију чека усвајање закона о истополним заједницама и родном идентитету, рекла је она и нагласила да је време да се тај посао заврши и да се определе ресурси.
Оценила је као важно да се агенда спровиди, јер ће у супротном опадати поверење.
Подсећајући да је Универзална декларација о људским правима, донета на данашњи дан 1948. године у Паризу, преведена на 500 језика и имплементирана у више од 70 правних аката, Жакоб је истакла да је то књижица која мора да нађе у свакој учинионици.
Оценила је да је друштво у Србији поларизовано, "да нам не треба глорификација ратних злочинаца, заоштравање ставова према ЛГБТ" и да је важно да се ради на изградњи ставова без обзира на различитост мишљења.
Подсетила је и на четири кључне вредности које промовишу УН на челу са генералним секретаром УН, а то су инклузија, интегритет, скромност и хуманост.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату рекао је да је неопоходно да сви тежимо да се према другима опоходнимо онако како бисмо желели да се опходе према нама, и то сваки дан, а не само на Дан људских права.
Подсетио да је ОЕБС, заједно са партнерима широм света, а један од њих је и Вада Србије, посвећен миру и стабилност као предуслову за развијање људских права и мултикултуралности.
У циљу подршке плурализму и демократији, Мисија подржава слободу медија и јачање цивилног друштва у циљу промоције дијалога, рекао је Брату и подсетио на анагажовање Мисије на јачању младих, на сарадњу са Министарством правде и раду на Стратегији у оквиру Подршке жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији.