Вулин: Готово сви заражени војници имају лакше симптоме
БЕОГРАД: Министар одбране Александар Вулин изјавио је јутрос да постоје прецизни подаци о броју оболелих војника од вируса корона, али да су то подаци са којима се не излази у јавност.
"Имамо оних који су оболели од Ковид-19. Углавном 99,9 одсто оболелих војника од Ковида 19 је са лакшим симптомима, налазе се у карантину, водимо рачуна о њима", рекао је Вулин за ТВ Хепи, према саопштењу Министарства одбране.
Вулин је казао и да је Војска Србије спремна да сачува своју борбену готовост и да сачува нашу земљу и Србе где год да се они налазе.
"Немојте уопште да сумњате. Ми смо довољно способни, сигурни, довољно људи имамо, довољно оружја, свега што је потребно. Ми чувамо своју земљу", рекао је министар одбране.
До 2012. године када је Александар Вучић постао министар одбране нисмо знали шта су Кошаре и нисмо чули за Кошаре, нити да је НАТО покушао копнену интервенцију да уђе у Србију, каже министар одбране Алексадар Вулин и наводи да се од тада сећамо наших хероја.
„За 108 погнулих на Кошарама нисмо ни чули до тада“, рекао је Вулин на ТВ Хепи, на питање о годишњици битке на Кошарама, које је обележено полагањем венаца,а преноси министрова прес служба.
Вулин каже да нисмо чули ни за за потпуковника Драгутина Димчевског који је након рањавања команданта 53. батаљона, од првог дана преузео битку на Кошарама и водио је до 14. јуна, и додао да нисмо знали ни за Тибора Церну, за кога је председник Вучић наредио да се подигне споменик.
Министар одбране је истакао да смо се свих тих људи стидели и чували смо се да „не увредимо НАТО пакт тиме што ћемо се сећати како смо се борили“.
„Од како је Александар Вучић 2012. постао министар одбране, ми се сећамо свих тих војника“, рекао је Вулин и навео да је сећањем на хероје враћено самопоштовање код наше војске.
Вулин каже да је Александар Вучић први високи функционер државе Србије који је јавно рекао да је то била НАТО агресија и додао да је право питање зашто годишњица битке на Кошарама није обележавана до 2012. године.
Битке на Кошарама и Паштрику су битке у којима смо, каже Вулин, чували независност наше земље и нисмо дозволили да албанска пешадија под командом НАТО пакта уђе на територију наше земље, те да о значају тог подухвата сведочи и чињеница да и странци желе да знају више о томе како је то учињено.
Упитан да прокоментарише однос према ратним генералима из тог периода, који су осуђени за командну одговорност, министар Вулин је истакао да је поносан што је генерала Владимира Лазаревића дочекао из Хага и изразио наду да ће генерал Небојша Павковић бити ускоро пуштен на слободу.
„Ми смо поносни на те људе, јер су бранили своју земљу и бранили су је на војнички начин и нису чинили злочине. Ако су Насер Орић и Рамуш Харадинај на слободи, ко сме да пита генерала Лазаревића зашто говори“, рекао је Вулин, додајући да је реч о хероју који је своја два сина послао на ратиште у време када је био командант Приштинског корпуса.
Министар Вулин је подсетио да када су генерали Лазаревић и Диковић о НАТО агресији говорили на Војној академији, пред више стотина кадета, рекли су да нису веровали да ће икада бити у прилици да на позив државе говоре о свему томе пред војницима, јер су научили да их „досовци“ испоручују, вређају и крију.
„Они су данас, иако су у пензији, поштовани припадници Војске Србије и поносни смо на њих“, поручио је Вулин.
Потпредседник Централне војне комисије Народне Републике Кине генерал Џанг Јоусја упутио је писмо подршке министру одбране Александру Вулину са жељом да Србија и српски народ што пре победе епидемију, саопштило је Министарство одбране.
Он је у писму подсетио на челично пријатељство Србије и Кине и да стратешко партнерство наставља да се развија под руководством председника Си Ђинпинга и Александра Вучића.
Такође, каже да ће кинески народ памтити и бити захвалан на томе што је Вучић изразио подршку Кини и високо оценио предузете мере у превенцији ширења епидемије.
Од избијања епидемије, Кина је предузела свеобухватне, одлучне и темељне мере за превенцију и контролу епидемије, наводи у писму генерал Јоусја и речима охрабрења Србији указује да се у Кини после тешког периода и уз пуно уложеног труда стање епидемије наставља да побољшава, живот се полако враћа у нормалу, покреће се производња, што је све резултат предузетих мера превенције.
„Кинеска Влада, кинески народ и кинеска војска се и даље боре како би у потпуности победили у овој борби против епидемије“, каже се у писму.
Генерал Јоусја указује на чињеницу да је вирус заједнички непријатељ човечанства, који не познаје границе, те поручује да ниједна земља не сме да мисли само на себе, већ је потребно да све земље сарађују на путу ка заједничком циљу.
“Кина редовним објављивањем података о епидемији и дељењем својих искустава о превенцији и лечењу, даје подршку целом свету у борби против епидемије, а релевантним земљама пружа помоћ и подршку, дајући тако свој допринос заустављању ширења епидемије у свету“, каже генерал Јоусја и подсећа на изреку да се пријатељ у невољи познаје.
„Председник Си Ђинпинг је председнику Вучићу упутио писмо подршке, кинеска страна је послала тим медицинских стручњака како би помогла Србији у сузбијању епидемије. Кинеска војска доживљава вашу борбу против епидемије као своју, и учиниће све у својој моћи да помогне и подели своје искуство у сузбијању епидемије. Заједно ћемо победити епидемију!“, поручује генерал Јоусја.
Поручио је да је спреман да са Вулином реализује заједничке договоре које су постигли лидери две земље.