ВМА: Нова хируршка метода у лечењу онколошких обољења
БЕОГРАД: У Војномедицинској академији урађена је, први пут у Србији, микрохируршка реконструкција језика и пода усне дупље слободним АЛТ (Антеролатерал thigh флап) режњем - режњем са предње спољашње стране натколенице.
Ова захтевна хируршка метода сада је урађена први пут у Србији мултидисциплинарним приступом по чему је Војномедицинска академија препознатљива.
АЛТ режањ у свету се сматра златним стандардом за лечење овог онколошког дефекта и представља највише домете реконструктивне хирургије чије су предности минимално оштећење донорске регије, добар естетски и функционални резултат, као и брз опоравак пацијената, наводи се у саопштењу ВМА.
Операција је урађена код пацијента С.К, старости 51 годину, оболелог од планоцелуларног карцинома пода усне дупље и језика.
Услед великог дефекта насталог након уклањања туморских промена, било је потребно одговарајућим васкуларизованим ткивима са других делова тела успоставити функције жвакања хране, гутања, дисања, говора.
Опсежну онколошку хирургију уклањања туморског ткива урадио је хируршки тим Клинике за максилофацијалну хирургију ВМА.
Урађене су дисекције врата с десне и леве стране, уклоњени лимфни чворови, као и ресекција централног дела доње вилице, која је на крају операције спојена и учвршћена титанијумским плочицама и шрафовима, а након тога је ексцидирана туморска промена.
Како стандардне методе нису биле адекватне за реконструкцију заосталог дефекта величине две трећине језика и две трећине усне дупље, одлучено је да микрохируршки тим Клинике за пластичну хирургију и опекотине ВМА употреби АЛТ слободни режањ са горњег спољашњег дела натколенице.
Тзв. фасциокутани перфоратор режањ димензија 14Х7 цм одигнут је на крвним судовима дијаметра 1.6 mm, а затим микрохируршком техником анастомозиран (повезан) на крвне судове у пределу врата (артерију и вену фацијалис).
Операција у трајању од око 10 сати изведена је ангажовањем великог броја медицинског особља ВМА.
Из Клинике за максилофацијалну хирургију учествовали су проф. др Србољуб Стошић, др Саша Јовић, др Марко Бркић, др Милена Бориловић, из Клинике за пластичну хирургију мајор др Никола Остојић, др Ана Маливуковић и из Клинике за анестезиологију и интензивну терапију др Урош Петровић, као и инструментарке Драгана Вуковић, Марина Милошевић и Бранкица Макрагић.
Пацијент је добро и успешно се опоравља.