Више од 120 пензионера из Београда обучено за рад на компјутеру
БЕОГРАД: Више од 120 пензионера и корисника геронтолошких центара у Београду, обучено је за коришћење компјутера у првом циклусу пројекта ''Међугенерацијска сарадња'', који је покренут на иницијативу председнице Владе Србије Ане Брнабић.
Полазници курса и студенти који су обучавали најстарије суграђане поделили су данас своја искуства о међугенерацијској сарадњи на обележавању завршетка првог циклуса тог пројекта у Клубу Филозофског факултета.
Обучавајући пензионере за рад на рачунару на основном или напредном нивоу више од 50 студената Факултета организационих наука и Филозофског факултета на овај начин је стекло стручну праксу.
Пензионерка Зора Ракочевић каже да је први мејл послала 1999. када јој се ћерка одселила у иностранство, а на обуку се пријавила јер је желела да унапреди вештине у коришћењу компјутеру.
''Обука је била дивно искуство, било је нас десеторо у групи. Јелена, студенткиња која нас је обучавала, је била врло стрпљива и смирена са нама. Овај пројекат нам много значи јер живимо у времену када је 90 одсто усмерено на интернет. Велики број пензионера је похађао курс и сви су задовољни'', рекла је Зора.
Пензионер Горан Авалић истакао је да је му је курс пружио прилику да прошири своје скромно знање о рачунарима.
''Драго ми је што сам се укључио у обуку која ће ми много користити јер ми ћерке раде у иностранству и можемо да се чујемо преко скајпа. Научио сам да отворим фајлове, да посебно сортирам у посебне фолдере музику и фотографије, да шаљем мејлове, све што предвиђа курс за рачунаре'', рекао је Авалић.
Горан и Зора су пред осталим пензионерима и практично показали вештине стечцене на курсу, а имали су задатак да пошаљу мејл и да направе позив преко скајпа.
Студент четврте године ФОН-а Мома Ковачевић изразио је задовољство што је учествовао у пројекту у којем су студенти, каже, имали могућност да развију емпатију и подучавају оне који нису вешти дигиталним технологијама.
''Полазници су изненађујуће брзо напредовали. Наравно, морате да будете стрпљиви са њима јер углавном имају предрасуде према новим технологијама, али показали су велики ентузијазам да разбију те баријере'', рекао је Ковачевић.
Вукашин Гроздић из кабинета премијерке Ане Брнабић навео је да је протеклих шест месеци организована обука по клубовима за старе и геронтолошким центрима у Београду током које су најстарији суграђани имали прилики да стекну основне дигиталне вештине.
''Studеnti су им показивали како да пошаљу мејл, користе скајп и вајбер, многи од њих сада имају налоге на Фејсбуку, праве заједничке групе. Све ово је део иницијативе да дигитализација не заобиђе ни најстарије грађане јер свако треба да има корист од дигитализације
Како је рекао, показало се да је ово прави начин да се спроводи дигитално описмењавање најстаријих суграђана.
''Studеnti стичу непроцењиво искуство у разговору са полазницима курса који тако стичу дигиталне компетенције. Трудићемо се да ово уведемо као добар модел студентске праксе који ће бити проширен и на друге факултете'', навео је Гроздић.
Пројекат ''Међугенерацијска сарадња'' спроведен је у сарадњи кабинета председнице Владе Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Филозофског факулета, ФОН-а и Геронтолошког центра.