Ванредна ситуација у Сремској Митровици због подземних вода
СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Због високог нивоа подземних вода и у каналској мрежи на територији Града Сремска Митровица у недељу је проглашена ванредна ситуација.
Одлуци о проглашењу ванредне ситуације prеthodila је седница Градског штаба за ванредне ситуације на којој је констатовано да су најугроженији делови Лаћарка и градска насеља у близини великих канала Старог и Новог Чикаса и Радиначког врела.
Градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер јутрос је за Радио Нови Сад изјавио да је ситуација стабилна, али да подземне воде и висок ниво воде у каналима и даље прави велике проблеме.
"Још увек је висок ниво подземних вода, али и велик доток воде с Фрушке горе у каналску мрежу. Поред тога, у главне канале Стари и Нови Чикас и Радиначко врело долази све воде са ораница које су као сунђер препуне воде. Најтеже је на Радиначком врелу јер је Нови Чикас још увек висок и не може да повуче воду из Радиначког врела. Ту је најкритичнија ситуација и уставе се затварају и тако регулише ниво у каналима. Што се тиче подземних вода, оне су изразито високе у насељима Лаћарак, те "Мала Славонија" и "Јалија" у Сремској Митровици. Ту је ситуација изузетно тешка", прецизира Санадер.
"Ми смо каналску мрежу санирали тамо где су били затрпани канали, а подземна вода ће се повући тек када падне ниво воде у каналима. Док се то не деси, ми ћемо препумпавати воду и помагати угроженим грађанима. Свима који имају проблем са уласком воде у куће, не у гараже, подруме и шупе, ми ћемо послати пумпе и црпети док ниво воде не почне да се повлачи. Ситуација је сада стабилна, држимо је под контролом а претња постоји све док се не смањи доток воде из фрушкогорских бујичних канала", рекао је градоначелник Сремске Митровице за Радио Нови Сад.
За сада нема коначних података о томе колико је домаћинстава угрожено, али је извесно да је вода ушла у неколико кућа у Месној заједници "Сава" у Сремској Митровици, затим у две куће у Лаћарку, у МЗ "Слободан Бајић Паја" у Сремској Митровици такође је угрожено неколико домаћинстава где се подземна вода налази у двориштима.
Воду је тешко препумпати јер се она поново враћа из канала и ситуација ће се решити тек када канали могу нормално одводити воду у Саву. Проблем је и што водостај Саве расте па зауставља доток из канала тако се вода преко устава препумпава у Саву.
Градоначелник Санадер указује да ниво подземних вода ствара додатни проблем јер се блокира и канализација која не може да прихвати прилив подземних вода.
"Пумпе "Водовода" већ три дана максимално раде и извлаче 750 литара воде у секунди и одржавају ниво канализације, али он још увек не може да се обори на ниво који је довољан да канализација сама повуче са собом и подземне воде", каже Санадер.
Са градским челницима, кризне тачке на подручју града јуче је обишао и министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Бранислав Недимовић.
Према наредби штаба, сва водопривредна предузећа су у приправности, јавна комунална предузећа су са људством и техником на терену још од суботе, као и комунална инспекција и комунална полиција, а грађевински инспектори су добили овлашћење да уклоне све објекте који ометају отицање воде кроз каналску мрежу.
Грађани чија су домаћинства угрожена могу се јавити и пријавити на број телефона 022 626 200 и на телефон Комуналне полиције 615 615.
(РТВ)