Уручена Вукова награда
БЕОГРАД: Вукова награда, коју додељује Културно-просветна заједница Србије за нарочите резултате остварене у стваралачком раду на ширењу културе, образовања и науке у Републици Србији и на свесрпском културном простору, уручена је данас у Председнистсву Републике Србије 55. пут.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић, захваливши овогодишњим добитницима на томе што годинама и деценијама обогаћују културни и друштвени живот наше земље, констатовао да су током prеthodnih 55 година лауреати Вукове нагртаде, "ванвременски извођачи, ствараоци и мислиоци, дошли у наше животе као носиоци и творци изузетних културних промена", због чега ова награда раскида стеге конвенционалног, побуђује дух и распламсава машту.
Вукосављевић је приметио и да нит која повеазује све досадашње добитнике Вукове награде јесте смелост која се манифестује у разним облицима и у различитим временима.
"Сваки од лауреата, на свој начин, имао је храбрости да се датом културном и друштвеном контексту супростави или у њему учествује својим оригиналним концептом, да унесе промену и иновацију у једнобразну свакодневницу. Сама смелост није довољна. Промена изискује посвећеност - делање, отвореност, чинити невидљиво - видљивим. Промена захтева искру, али такође и дисциплину да се однегује та искра", нагласио је министар.
Вукосављевић је подвукао да су овогодишњи лауреати Вукове награде доказали своју смелост и посвећеност кроз културно делање, својим радом се суочили са сложеном реалношћу и сукобљавајући се са свакодневницом, створили пут напред, отварајући га у нову будућност, као "светао пример независног простора између личне рефлексије и јавног притиска".
Генерални секретар Културно-просветне заједнице Србије Живорад Ајдачић рекао је да је Вукову награду до сада понело више од 500 лауреата чије би биографије могле да уђу у посебну монографију знаменитих личности Србије.
Он је казао да планирају да направе изложбу дела свих ликовних уметника који су добили Вукову награду и додао да би било занимљиво да се организује циклус књижевних вечери на којима би било представљено стваралаштво књижевника награђених истим признањем, као и циклус концерата музичких уметника - лауреата.
Вукову награду за 2018. добили су народни уметник Предраг Живковић Тозовац, филмски уметник Божидар Зечевић, привредник и мецена културе Милутин Игњатовић, музички уметник проф. Смиљка Исаковић, вајар и сликар мр Лепосава Милошевић Сибиновић, вајар, сликар, графички дизајнер Мирко Мркић Острошки.
Награда је припала и Народној библиотеци "Ресавска школа" из Деспотовца, драмском писцу и редитељу Братиславу Петковићу, "Политикином забавнику", професору народне књижевности на Филолошком факултету др Бошку Сувајџићу.
Добитници Изузетне Вукове награде су књижевник Перо Зубац, Митровачка гимназија (Сремска Митровица) и Пољоприврдена школа са Домом ученика "Соња Маринковић" (Пожаревац).
У име награђених обратио се Перо Зубац: "Сви ми смо, уверен сам, радили колико смо могли и колико смо умели да бар зрном злата или одсјајем сребра допринесемо народној ризници и ово високо и драгоцено признање, надам се, прихватамо као подстрек да истрајемо, колико можемо и колико будемо умели у трагању за смислом стварања".
"И како је наш Вук Стефановић Караџић једном, како само давно, рекао: "У свима овијем пословима, главно је, или управо рећи једино, моје намјереније било корист и слава народа нашега". И наше, Вуче", истакао је Зубац.
Церемонија је почела "Химном Вуку" Стевана Стојановића Мокрањца и минутом ћутања којим је одата пошта недавно преминулом сликару Момчилу Моми Антоновићу, који је био у жирију за доделу награде.
Уручењу Вукове награде присуствовали су, између осталих, министри Зоран Ђорђевић, Бранислав Недимовић и Горан Триван, државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Владимир Поповић, државни секретар у Министарству културе и информисања Александар Гајовић, помоћница министра културе Ивана Дедић, представници града, верских заједница, амбасада, установа културе и други.