Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Упис у вртиће тежак за самохране родитеље

08.05.2018. 08:29 08:34
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: Портал Е-управа отворен је како би Србију на велика врата увео у дигитални свет онлајн документације, која би смањила чекање пред шалтерима, нервозе и преоптерећеност административних службеника.

Нажалост, дигитализација докумената и повезивање у заједнички систем урађени су површно и делимично, те сад имамо гомилу самосталних, међусобно неповезаних система, а интеракцију и даље обављају странке уместо запослених чији је то посао.

Прави пример за недоследност у онлајн државним услугама представља тренутно актуелна пријава детета на конкурсе за упис у предшколску установу. Пријављивање преко портала Е-управа могуће је за вртиће у Београду, Новом Саду, Шапцу, Обреновцу, Сремској Митровици и Лазаревцу. Она се може поднети електронским путем кликом на дугме еУслуга, а за овако поднете пријаве систем аутоматски прибавља податке из Матичне књиге рођених и Централног регистра обавезног социјалног осигурања, тако да  родитељи не прибављају ова документа.

Међутим, пријава електронским путем није могућа за самохране родитеље, за родитеље који нису држављани Републике Србије, за децу жртава насиља у породици, децу са сметњама у психофизичком развоју, децу из породица које користе неки облик социјалне заштите, и друго, наводи се на порталу Е-управе. Како кажу, предшколска установа није у могућности да прихвати пријаву електронским путем јер је неопходно доставити документацију којом се доказује наведено.

За оне који не припадају “стандардној” породици и имају децу која “искачу” из  администрацији прихватљивих категорија, за упис детета у вртић потребно је да прибаве папирну верзију потврде Дома здравља да је дете тешко оболелих родитеља, решење Центра за социјални рад о стављању под старатељство или смештају детета у хранитељску породицу или установу социјалне заштите. Такође, потребно је извадити и донети и решење Центра за социјални рад за дете из породица које остварују право на новчану социјалну помоћ, решење Центра за социјални рад о праву на додатак за туђу негу и помоћ, решење Управе за додатак на децу о праву на дечији додатак, као и препоруку Центра за социјални рад за упис детета у Предшколску установу, а која се односи на децу из социјално нестимулативних средина као и на децу предложену од стране Центра за социјални рад.

Такође, предшколске установе траже и папирну верзију с печатом на решење Управе за борачко- инвалидску заштиту Одсек за избегла, прогнана или расељена лица о инвалидности родитеља (ратни војни инвалиди), потврду Управе за борачко инвалидску заштиту Одсек за избегла, прогнана или расељена лица да је родитељ расељено или прогнано лице.


Шта нема у закону, нема ни у пракси

Зас оне који искачу из стандардног формата породичног статуса нема олакшавања, каже Бојана Селаковић, програмска директорка Грађанских иницијатива.

Према њеним речима, самохрани родитељи нису препознати у нашем Породичном закону.

Пошто нема дефиниције, нема ни категоризације, па нема ни заштите, закључује наша саговорница.


Самохрани родитељи или они у једнородитељским породицама такође не могу да децу упишу у вртић преко портала Е-управа. Њима се тражи пресуда надлежног суда којом се утврђује самостално вршење родитељског права или решење Центра за социјални рад којим се утврђује самостално вршење родитељског права. Они који имају децу са сметњама у психофизичком развоју морају да донесу мишљење Intеrrеsornе комисије са проценом потребе за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке детету. Родитељи-студенти доносе потврду факултета да је родитељ редован студент, а остали потврду Фонда ПИО да родитељ има статус запосленог, пољопривредника, пензионера или оснивача привредног друштва/предузетника или потврда послодавца о запослењу.

Такође, потребне су и пријаве пребивалишта за свако малолетно дете (породица мора бити пријављена на истој адреси), фотокопија личне карте за родитеље и децу узраста 18-26 година која имају статус редовног ученика или редовног студента, потврда средње школе, или факултета за децу узраста 18-26 година да имају статус редовног ученика или редовног студента, а за све то ипак се мора ићи пред шалтере студентских и осталих служби.

И. Вујанов

Пише:
Пошаљите коментар
У плану модернизација и дигитализација школа

У плану модернизација и дигитализација школа

07.01.2018. 09:43 09:51
Дигитализација темељ за савремену општинску самоуправу

Дигитализација темељ за савремену општинску самоуправу

31.10.2017. 21:42 21:46