Уницеф: Свако 12. дете у Србији живи у сиромаштву
БЕОГРАД: Свако дванаесто дете у Србији живи у апсолутном сиромаштву, а свако четврто се налази на граници сиромаштва, саопштио је Уницеф поводом обележавања светског дана детета.
У Србији деца чине само 17,3 одсто становништва, 8,3 одсто деце живе у апсолутном сиромаштву, а чак 24,2 одсто деце живи на линији сиромаштва, док 22,2 одсто младих до 24 године старости незапослено, наводи се у саопштењу.
Према подацима Уницефа, 31 одсто деце у Србији још увек није примило све обавезне вакцине у предвиђеном року, а 61 одсто њих узраста од три до пет година иде у вртић.
Када су у питању деца из сиромасних породица, свега 11 одсто њих може да иде вртић, док из ромских насеља у ове педагошке установе иде само 7 одсто деце.
У саопштењу се истиче да иако данас више девојчица из ромских насеља иде у средњу школу, то је и даље далеко од националног просека, који је три пута већи.
Што се тиче запослења младих у Србији 16 одсто омладине старости 15 - 24 године нити ради, нити се школује.
Наведено је да се млади и деца сада суочавају са климатским променама и загађењем, као и обиљем лажних и непроверених информација на друштвеним мрежама.
Пандемија ковид-19 допринела је погоршању њиховог менталног здравља и забринутости због повећаног сиромаштва њихових породица и продубљивања дигиталног јаза.
Уницеф поручује да се све државне институцје, удружења и грајани морају удружити и радити на томе да свако дете у Србији оствари своја права и пун потенцијал, од раног детињства до адолесценције, пише у саопштењу.
У саопштењу се подсећа да је Уницеф Светски дан детета обележио низом пригодних активности, као што су иновативна аукција НФТ-јева за помоћ деци са сметњама у развоју и представљањем резултата истраживања "Шта мисле деца и млади о утицају српског пословног сектора на њихова права и колико пословни сектор у Србији подржава децу и младе", као и кроз и промотивне акције у тржним центрима.
Такође, овим поводом познате грађевине су у ноћи 20. новембра засијале плавом бојом у знак прославе дечијих права у оквиру акције "Плаво за свако дете".